Paylaş

Doğal bir dille arıyorlar

İnsanlar, ilgilendikleri ürün ve hizmetler hakkında daha hedefe yönelik, belirli ve kişisel olarak alakalı sorular sormalarına olanak tanıyan, günlük dile daha yakın arama sorguları kullanıyor. Bu durum, insanların karmaşıklığı bir kenara bırakıp hızlı ve etkin yanıtlar almalarını sağlamanın yanı sıra onlara tam da ihtiyaç duydukları şeyleri elde edecekleri yönünde güven veriyor.

ABD’de insanlar aynen bir kişiyle konuşur gibi, aramalarında “Ben” sözcüğünü kullanmaya başladı. İçinde “ihtiyacım var” ifadesi geçen mobil aramalar %65’in üstünde artış gösterdi. Örneğin, “emekli olmak için kaç paraya ihtiyacım var”, “ne boyutta jeneratöre ihtiyacım var” ve “Ne kadar boyaya ihtiyacım var”.3

Pazarlamacılar, genel olarak işletmeleriyle ilişkilendirilen anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini tespit etmeli ve ardından müşterilerin bunları bulmak için kullanabileceği doğal dildeki arama ifadeleri üzerinde düşünmeli.

Devamını okuyun.

Tüketiciler ürün ve hizmetleri yakınlarında ve hemen bulmak istiyor

İster bir kavanoz baharat ister bir restoran olsun, günümüzün sabırsız tüketicileri, istedikleri şeyleri ihtiyaçları olduğu anda istiyor. O an da genellikle “şimdi” oluyor. Hatta “yakınımdaki” ifadesini içeren aramalar bile sadece belirli bir yeri bulmak için yapılmıyor. “Yakınımda” ifadesini içeren bir arama belirli bir şeyi, belirli bir bölgede ve belirli bir süre içinde bulma amacını taşıyor. Ayrıca satın alma amacının mükemmel netlikte bir örneğini görmek isterseniz şunu düşünün:

  • “Yakınımda” ile birlikte “satın alabileceğim” veya “satan” gibi bir ifade içeren mobil aramalar son iki yılda %500’ün üzerinde arttı.4 Bu aramalar “yakınımda pul satın alabileceğim yerler”, “forma beelzebub yakınımdaki yerler”, “yakınımda vinil plak satın alabileceğim yer neresi” gibi ifadeler içerebilir.
  • Ayrıca “açık” + “şimdi” + “yakınımdaki” ifadelerinin (örneğin, “yakınımda, şimdi açık olan restoranlar”, “şimdi yakınımdaki açık mağazalar” ve “şimdi yakınımdaki açık eczaneler”) kullanıldığı mobil aramalarda da %200’ün üzerinde artış olduğu görüldü.5 

Devamını okuyun.

Daha çok araştırma = Daha az pişmanlık

Arama, yalnızca bir şey satın almakla ilgili değildir. İnsanlar çeşitli deneyimleri bulmak için de aramadan yararlanıyor. İster tatile çıkmak ister akşam yemeğine gitmek için olsun, insanlar yola çıkmadan önce deneyimlerini seçiyor.

Araştırma süreci, deneyimin bir parçası haline geliyor ve daha kapıdan çıkmadan, beklenti oluşturmaya yardımcı oluyor. Fiyat, harita, module gibi ayrıntılar üzerinde çalışmak gerilimi azaltıyor ve insanların gittikleri yerde daha uzun süre eğlenmelerine olanak tanıyor. Google’ın konuştuğu kişilerden biri, bu deneyimi basit ama güçlü bir şekilde özetledi: “Pişman olmamak için araştırmak istedim.”

Devamını okuyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,268 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress