Paylaş

Son zamanlarda 3D yazıcıların popüler olması ve gelişimiyle beraber, kullanım alanı genişledi ve yararlı bir hale geldi. Son zamanlarda Hollanda, 3D yazıcıları savunma alanında da kullanmaya başlamıştır. Son girişimle beraber, bu tarayıcı ve yazıcı teknolojisi kullanılarak savaş gemilerinin de taratılmasına başlandı. Bu şekilde, gemi teknoloji üzerinde daha fazla ilerlemek ve parça alanında oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırma amacı bulunmaktadır. Bu şekilde parça imalatında da gelişmeler olması beklenmektedir.  Taranan bu alanların kayıtları saklanarak referans olması gerekmektedir.

Gemilerin taranması için Artec isimli tarayıcı ve yazıcılar kullanılmaktadır. Kullanılan bu modeller arasında, Eva, Spider gibi modeller de bulunuyor. Bunların en önemli artılarından biri de kolay taşınır ve işlevli olmasıdır. Sahip olduğu ışın türleri sayesinde, gemilerin hem kısa sürede taranması tamamlanıyor, hem de ortaya oldukça detaylı bir sonuç çıkıyor. İşlemden geçen gemi alanı çok kısa süre içerisinde dijital alana aktarılarak burada saklanıyor.  Prototip çıkarılmadan bir süre önce detaylı bir çalışma yapılması gerekiyor.

Koordinatörlerden biri olan, Ben Jansen’in belirttiği bilgilere göre, birkaç hafta önceden çalışmalara başlandı bu iş için. Ardından, ölçüm ve tarama işlemleri için, ters mühendislik olarak tanımladıkları birtakım işlemler gerçekleştirdiler. Belirtilen açıklamalara göre, bu ölçüm sisteminin savaş ve savunma sanayisinde oldukça etkili olacağı aktarılmıştır. Bu şekilde, daha geniş alanda bu çalışmalar yapılırsa daha iyi sonuçlar da beraberinde gelebilir. Aynı zamanda, bu yöntemle hata payı da en aza indirilecektir. Geleneksel yöntemler, bilindiği üzere mühendis hesaplamalarına dayandığı için bazı durumlarda hata payı olduğunun farkına varabiliyorsunuz. Ölçüm ve tarama sistemleri sizi bu hatalardan uzaklaştırır ve kayıtlı olan dijital bilgiler ise, bir sonraki hamleniz için size öncü olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,267 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress