Paylaş

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF) tanıtılan ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın incelediği Tüfeğe Monte Lazer Silahı’nın  Proje Yöneticisi Doç.Dr. Aydın Yeniay, AA muhabirine lazer silahı hakkında bilgi  verdi.

BİLGEM olarak araca monte 20 ve 5 kilovatlık Lazer Silah Sistemleri  kurmaya yıllar öncesinden başladıklarını anlatan Yeniay, ordunun taşınabilir  lazer silahı ihtiyacı duymasıyla bu alanda çalışma yaptıklarını söyledi.

“Hem taşınabiliyor hem şarj edilebiliyor”

Bir süredir lazer silahı teknolojileriyle ilgili araştırma ve  geliştirme çalışması yürüttüklerini anlatan Yeniay, Geliştirdikleri Tüfeğe Monte  Lazer Sistemi ile Milli Piyade Tüfeği – MPT76’ya lazer silahı işlevini de  kazandırdıklarını söyleyen Yeniay, şu bilgileri verdi:

“Tüfeğe Monte Lazer Sistemi’ni bir çanta içerisinde taşınabilen ve 30  dakika içinde şarj olabilen yapıda geliştirdik. Lazer silahımız 180 atımlık.  Lazeri, odaklayıcısı, optiği ve bütün kontrollerini milli olarak geliştirdiğimiz  lazerimizi yine milli silahımız olan MPT 76’ya entegre ettik. Lazer silahımız  100-150 metre mesafeden 1 milimetre çelikleri delebiliyor. Yalnızca lazer gücüyle  çalışıyor ve silahın diğer özelliklerini hiçbir şekilde etkilemiyor. Diğer  silahın üzerine standart arayüzlerle ekleyebiliyoruz. Lazer sistemi de sırt  çantasına sığabiliyor. taşınabilmesi çok önemli. Hem taşınabiliyor hem şarj edilebiliyor.”

“Sonraki modellerde boyut olarak küçülecek ve gücü artacak”

Yeniay, lazer silahını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin talebi üzerine  geliştirdiklerini ifade ederek, “Bu projeyi aslında çok hızlı bir şekilde, talep  üzerine yaptık. Üç-dört aylık bir çalışmanın sonucu bu. Halihazırda lazer  sistemlerini, lazer kaynaklarını yapabildiğimiz için çok hızlı bir şekilde ürüne,  prototipe dönüştürebildik. Bu ürün ilk prototipimiz. Sonraki modellerde boyut olarak küçülecek ve gücü artacak.

Yeniay, BİLGEM’deki Elektrotik ve Lazer Sistemleri birimlerinde 50  kişilik bir Ar-Ge ekibi bulunduğunu ifade etti.

“Dünyada bu güçte taşınabilir ilk lazer silahını geliştirdik”

Yeniay, silahın Türk mühendisliğinin başarısı olduğuna dikkati  çekerek, “Dünyada bu güçte taşınabilir ilk lazer silahını geliştirdik. Şu anda  Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanımda yok. Yakında olacak.” dedi.

Küresel savunma sanayisi anlaşmaları uyarınca BIM kalitesi yüksek  lazerlerin ihracat iznine tabi olduğunu hatırlatan Aydın Yeniay, şöyle devam  etti:

“Lazer silahlarının milli olarak geliştirilmesi elzemdir ve son 5  yılda bu lazerler TÜBİTAK BİLGEM’de 5 kilovat seviyesinde milli olarak  geliştirilmiştir. Şu an hiçbir ihracat iznine tabii olmadan bu lazerleri savunma  uygulamaları için üretebiliyoruz, kullanabiliyoruz. Geldiğimiz seviye gerçekten  dünyadaki en ileri seviyede. Şu anda single mode dediğimiz tek kipli lazerler  üretebilen dünyada bizim dışımızda bir ülke daha var. Benzer lazerleri TÜBİTAK  BİLGEM de milli olarak yapabiliyor. Bundan farklı olarak bütün Lazer Savunma  Sistemleri’ndeki bileşenleri teleskobuna kadar, optiklerine kadar hepsini BİLGEM  ve diğer kurumlarımızla yapıp savunma sanayimize katkıda bulunuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,201 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress