Paylaş

Search for Extra Terrestrial Intelligence, kısaca SETI Enstitüsü’ne göre, yapılan araştırmalar sonucu, bilinçli ve akıllı bir dünya dışı varlık keşfedilebilir. Bunun önümüzdeki 10 ve 20 yıllık süreçte  meydana gelmesi beklenmektedir. Uzun süredir gökbilimcilerin yaptığı araştırmalar, insanlarda bu merakın giderek artmasına neden olmuştur. NASA gibi yerlerden sıklıkla bu haberlerin gelmesini beklemek olağan bir durum olmuştur. İşte, yapılan bu son bilgilendirmeye göre, uzayda yaşam, akıllı varlıkları keşfetme gibi konulara oldukça az zaman kalmıştır.

SETI Enstitüsü’nün önemli isimlerinden olan gökbilimci, Seth Shostak, konu ile ilgili 20 yıllık bir zaman tanıdıklarını ve dünya dışı bir varlık keşfedeceklerine bahse gireceğini belirtmiştir. Şu anki çalışmalar üzerine de konuşan Shostak, konu ile ilgili detaylı bulguların henüz bulunamadığını ve çok aşama kaydettiklerini belirtmişlerdir. Fakat gelecek konusunda oldukça umutlu olduklarını ve bu keşfi gerçekleştireceklerine emin olduklarını da eklemişlerdir.

Konu ile ilgili olarak aynı zamanda, sinyal ve mesaj iletimlerinin de uzun sürebileceğini belirtebiliriz. Verilen bilgilere göre, enstitü tarafından gönderilen bilgiler çok uzun zaman sonra bu varlıklara aktarılabilir. Aynı şekilde, söz konusu varlıklar da aynı şekilde çok geç bir şekilde mesajlarını iletebilirler. Bu konu üzerinde de çalışmaların yürütüldüğü SETI tarafından paylaşılan bilgiler arasındadır. Tabii, uzun süre önce gönderilmiş bir mesaja da bu süreç içerisinde geri dönmesi beklenilenler arasındadır. Bunun da olası bir yanı olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca belirtmek gerekir ki, bu yaşam formlarının insan benzeri bir varlık olmasına da ilk aşamada ihtimal verilmemektedir. Daha çok, mikrobiyal canlıların varlığı üzerinde durulmaktadır. Bu yüzden ilk olarak doğrudan bir temas yerine, akıllı bir form keşfedilmesi beklenilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,206 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress