Paylaş
AMD’nin bugüne kadar geliştirdiği en güçlü APU’ları barındıracak Raven Ridge ailesi gecikiyor. Vega ekran kartlarında kıtlık yaşanması bütün planları alt üst etti.

Bu yıl hem işlemci hem de grafik teknolojileri tarafında oldukça hareketli olan AMD ardı ardına duyurular yaptı. AMD Ryzen ile başlayan tanıtım fırtınasında Ryzen Threadripper, EPYC, Radeon Instinct, Radeon Vega Frontier Edition, Radeon RX Vega ürünleri boy gösterdi. Bu fırtına içerisinde kaybolan bir platform daha var.

 

Erteleme var

 

AMD’nin 2017 sonbahar aylarında piyasaya çıkacağını belirttiği Raven Ridge APU ailesinden halen ses seda yok. Firma da resmi bir açıklama yapmadı ancak kaynaklar yeni APU’ların en erken 2018 bahar aylarında tanıtılacağını belirtiyor.

 

Firmanın bugüne kadar geliştirdiği en güçlü APU olması beklenen Raven Ridge ailesi hem Zençekirdeklerinden hem de Vega çekirdeklerinden yararlanıyor. Bu ikisinin bir araya gelmesiyle hem çok performanslı hem de enerji tasarruflu yonga setleri göreceğiz.

 

Bu bakımdan Raven Ridge APU’larının hacimli üretime başlayabilmesi için Vega üretiminde bir rahatlama olması gerekiyor. Eğer AMD bu sorunu gelecek yıl başına kadar çözemezse Raven Ridge ailesi daha da gecikebilir.

Ne var ki işi bozan Vega çekirdekleri oldu. 8 adede kadar Zen çekirdeğinin yanına eklenecek olan Vegaişlem birimleri halen tedarik edilebilmiş değil. Zaten piyasada genel bir Vega ekran kartı kıtlığı yaşanıyor. Gerek HBM 2 belleklerin üretimindeki düşük verimlilik gerekse de sanal madencilik için kartların adeta kapışılması AMD’yi zor durumda bıraktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,260 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress