Paylaş

Apple, neredeyse 3 seneye yakın bir zamanda geliştirmiş olduğu A11 Bionic yonga seti ile birlikte bencmark rekorlarını geçmeye devam ediyor. Android tabanlı işlemciler çok güçlü olmasına rağmen Apple’a yetişmeleri oldukça güç.

Apple, yeni iPhone modeli olan İphone 8 ile birlikte tanıtmış olduğu A11 Bionic yonga seti gündemde kalmaya devam ediyor. Bu yeni yonga 3 seneye yakın süredir geliştirilmeye devam ediyordu. Performans dendiği zaman akla gelen ilk isim Geekbench olmaktadır. Geekbench ise Apple’ın yeni yongası olan A11 Bionis yonga setini test etmiştir. Bunun sonucunda Geekbench’in kurucusu olan John Poole, Apple’ın yeni A11 Bionic yonga setinin rakiplerinden çok daha ileride olduğunu söylemiştir. Apple A11 Bionic hem akıllı telefon dünyası için hem de Apple firması için bir dönüm noktası diyebiliriz. Apple sektörü içerisinde ilk kez mobil yonga setine yapay zeka işlemcisi eklenmiştir. Böylece gecikmeli olarak yapılan ve bulut tabanlı olan hassas işlemler cihaz cihaz üzerine alınmış olmaktadır.

Apple’ın geliştirmiş olduğu A11 Bionic işlemci 6 özelleştirilmiş ARM çekirdeği ve PowerVR mimarisi üzerine inşa edilmiştir. Işlemci 2+4 şeklinde çalışmaktadır. Bu geliştirilen işlemci grafik birimi benchmark teslerinin hepsinin altını üstüne getirmiş durumdadır. Geekbench tek çekirdekte rakipsiz olmaktaydı. Apple A serisi ise zayıf olduğu için çok çekirdek performansını da katlayan ve her kategori içerisinde rakiplerini geçmiş haldedir. Apple A11 Bionic yonga seti masaüstü ayarlarında olduğu ifade edilmektedir. Masaüstü bilgisayarların yapacağı neredeyse her işlemi Apple A11 Bionic yonga seti de yapmaktadır. John Poole’nin yaptığı açıklamalar esnasında övgüden daha çok biraz da Android üreticilerine eleştiri gelmiştir. Son dönemde Android tarafında bir durgunluk yaşandığını söyleyen Poole, büyük atılımların yapılmadığını da dile getirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,275 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress