Paylaş

Yakın zaman önce yayınlanan araştırma, BCG’nin geçtiğimiz yıl hazırladığı ve markaların yalnızca %2’sinin veriye dayalı pazarlamada sınıfının en iyisi oluğunu gösteren önceki çalışmanın devamı niteliğinde. Bununla birlikte, sınıfının en iyisi pozisyonundaki markalar %20 daha fazla gelir ve %30 maliyet tasarrufu gibi sonuçlar elde ediyor. Yani önlenebilir kaybın hacmi oldukça büyük.

İlk araştırmanın bulgularında lider pazarlamacıların bu sonuçlara ulaşmak için izlediği belirli yöntemlere yer verilmişti. Bunlardan bazıları şunlardı:

  • makine öğrenimine dayalı ileri teknolojilerden yararlanmak, 
  • verileri bağlamak ve 
  • stratejik bilgi sağlayacak ölçümler yapmak.

BCG, dijital olgunluğa erişmiş pazarlamacıların önemli uygulamalarıyla kazanılabilecek değeri ölçmek için altı markayla testler yaptı. 

16 test, 200 marka anketi ve uzmanlarla yapılan 40’tan fazla görüşmeyi kapsayan yeni araştırma, en başarılı pazarlamacıların bu etkileyici sonuçları nasıl elde ettiğini ortaya çıkardı:

1. Veriye dayalı ileri teknolojiler işletmenin büyümesini sağlıyor.

BCG’nin yakın zaman önce yürüttüğü araştırma, veriye dayalı ileri teknolojilerin kullanımıyla ilgili olarak yürütülen testlerin ilk dört ila altı haftasından itibaren reklamverenlerin online işlem sayısında %50’ye varan gelişme kaydettiğini gösteriyor. Bu artış da, işlem başına maliyette %44’ü bulan azalma ve reklam harcamalarından elde edilen gelirde %33’e varan artışla birlikte büyüme bakımından anlamlı tespitleri beraberinde getiriyor.

2. Başarılı olmak için sadece veriye dayalı ileri teknoloji yeterli değil: İnsan gücü de önemli bir rol oynuyor.

Mevcut teknolojiler oldukça güçlü olsa da performans artışı için sürekli insan girdisi de kritik önemini koruyor. Kampanya hedefi, kategori özelliği ve müşteri davranışına makine öğrenimi tabanlı algoritmaları uygulamanın en iyi yollarına karar vermek, akıllıca stratejik kararlar almak ve teknolojiyi optimize etmek için işletmelerin insan gücüne ihtiyacı var.

BCG’ye göre, şirketler veriye dayalı ileri teknolojilerden yararlandığında kampanya metriklerinde %20’yi bulan gelişme sağlayabilir ve bunu kampanyaya insan eliyle yapılan düzenlemelerle %15’lik ek performansla güçlendirebilir.

3. Kuruluş genelinde ve teknik anlamda en iyi uygulamalar, kampanyalar üzerindeki etkinin ölçeklendirilmesine yardımcı olabilir.

BCG’nin 200’den fazla tellurian markayla yaptığı araştırma, veriye dayalı pazarlama olgunluğunun en ileri iki aşamasındaki (bağlı ve çoklu an) firmaların %85’inden fazlasının aynı zamanda organizasyonel olgunluğa erişmiş firmalar olduğunu ortaya çıkardı.

Bu yeni çalışma hem teknik hem kuruluş düzeyinde en iyi uygulama politikaları hazırlayıp bunları izleyen reklamverenlerin daha iyi sonuçlar elde ettiğini gösteriyor. Özellikle kurumsal olgunluğuna erişmiş markalar, diğerlerine kıyasla veriye dayalı pazarlama çalışmalarından 2,5 kata kadar daha fazla gelir elde ediyor.

4. Sürdürülebilir gelişim için kuruluş genelinde en iyi uygulamalar gerekir ancak kısa sürede veriye dayalı bazı kazançlar elde edilebilir.

BCG’nin yürüttüğü araştırmadan, pazarlamacıların şirketteki daha deneyimli paydaşlarla birlikte, sistematik testler ve eğitimler düzenleyip kazanılacak değerleri onlara net bir şekilde açıklayarak bir ivme oluşturması gerektiğini anlıyoruz.

Uzun vadede ise şirketlerin başarılı olmasının, ayrılıkların ortadan kalkıp şirket içi ekiplerle uzmanların bir araya gelerek stratejik iş ortaklıkları kurmasına bağlı olacağını söyleyebiliriz. 

Dijital pazarlamadaki dönüşümün kendi işletmenizde büyüme sağlama potansiyelini daha iyi anlamak için raporun tam halini indirebilirsiniz.

Ayrıca, bir adım öteye giderek dijital pazarlama faaliyetlerinizin durumunu anlamak isteyebilirsiniz. Bunun için, kendi dijital olgunluk yol haritanızı çıkarmanıza yardımcı olmak amacıyla hazırladığımız yeni  aracımız Digital Maturity Benchmark‘tan yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,201 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress