Paylaş

Taha Alper Behrem (18)
Taha Alper Behrem (18)

İstanbul Avcılar’da 18 yaşındaki otizmli bir genci darp eden sanık hakkında tahliye kararı verildi.

Cihangir Mahallesi Sefer Sokak’ta 8 Mart’ta meydana gelen olayının ardından yüzde 76 engelli Taha Alper Behrem (18) darp ettiği gerekçesiyle tutuklanan sanık Okan Metin hakkında “Beden ve ruh bakımından kendisini savunmayacak kişiye karşı basit yaralama” suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

”BEDENEN VE RUHEN KENDİNİ SAVUNABİLİR”

Sanık Metin’in avukatı, davanın açıldığı Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak önceki tahliye talebinin reddi kararına karşı itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren mahkeme, engelli Taha Alper Behrem’i kendisini savunabilecek durumda olup olmadığının tespitine karar verdi.

Küçükçekmece Adli Tıp Şube Müdürlüğü’ne sevk edilen müşteki Behrem’in, “beden ve ruh bakımından kendisini savunabilecek durumda olduğu” raporu verilmesini dikkate alan mahkeme, suç vasfının değişme ve uzlaşma kapsamına girmesi ihtimali gerekçesiyle sanık Okan Metin’in yurt dışına çıkış yasağı ve iki gün ikametine yakın karakola imza vermesi şartıyla 23 Mart’ta tahliyesine karar verdi.

”KABUL EDEMİYORUM” DENİLEREK KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Tahliye kararının ardından Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunan müşteki avukatı, hem tahliye kararına, hem adli tıp raporuna, hem de davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi talebiyle Bakırköy Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunduklarını belirtti. Otizmli gencin annesi Zeliha Yıldırım, oğlunun yüzde 76 engelli olduğunu vurgulayarak “Adli tıp şubesi uzmanı neye göre değerlendirme yaparak bu raporu veriyor, anlamış değilim. Kabul edemiyorum, kendimi teselli edemiyorum. Oğlum bir makası bile tutamıyor” diyerek tepki gösterdi.  

RAPORDA YÜZDE 76 ENGELLİ İFADESİ DE YER ALDI

İddianamede, müşteki Taha Alper Behrem ile sanık Okan Metin arasında nesnel olarak belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktığı, sanığın boynundan tutarak demir korkuluklara ittiği müştekiyi basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaraladığı belirtildi. Müşteki Taha Alper Behrem’in İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Özürlü Sağlık Kurulu’nca düzenlenen raporunda yüzde 76 engelli olduğu da ifade edildi.

VİDEO: DAHA ÖNCE DE SERBEST BIRAKILMIŞTI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

26,841 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress