Paylaş

Gina Shalavi: YouTube’da büyük ve etkileşimli bir abone tabanınız var. Başarınızın sırrı nedir ve başkaları, bunu nasıl elde edebilir?

Logan Smalley: Ekibim, kitlemizin düşünce tarzını anlama konusunda takıntılı. Bu düşünce tarzını da tek bir cümleyle toplamam gerekirse bu, “sürekli meraklı” olurdu. İnsanların yeni şeyler öğrenmeye karşı doğuştan gelen ve doymak bilmeyen bir arzusu var. Bizler; yüksek kaliteli, düşünmeyi teşvik eden sınırsız bir eğitim videosu kaynağıyla bu bilgi ihtiyacını karşılamaya odaklandık.

Kitlemizin sınırsız merakını beslemeye yönelik adanmışlığımız bizi, içerik hakkında, tek bir video oluşturmaktan ziyade bir kütüphane inşa etme ve abonelerimizle uzun soluklu ilişkiler kurma sanatı yönünden düşünmeye zorluyor. Bu yüzden, video hazırlarken daima şu iki soruyu soruyoruz: Bu video, izleyicilerin bir şeyler öğrenmesine yardımcı olacak mı ve onlara, daha fazla bilgi edinme konusunda ilham verecek mi? İlk soru, şu anda kişilerin kanalımızla etkileşime geçme nedenine değiniyor. İkinci soru ise, onların gelecekte kanalımızla yeniden etkileşime geçme ihtimalinin neden yüksek olduğu ile ilgili.

Bu iki stratejik sütunu, yani kitlenizin düşünce tarzını anlayıp buna yanıt vermeyi ve içerik üretimine bütüncül şekilde yaklaşmayı bir araya getirdiğinizde, artık yalnızca bir YouTube kanalı oluşturmuyorsunuz. Bir topluluk kazanıyor ve ortak bir değerler kümesini yüceltiyorsunuz.

En başarılı bulduğunuz özel bir tema veya format var mı?

İnsanlar TED hakkında düşündüklerinde, akıllarına genelde sahnede gerçekleştirilen TED Talks geliyor. Herkesin sevdiği, başarısı kanıtlanmış bu formattan ayrılıp TED-Ed’le tamamen animasyonlu videolar oluşturmaya başlamak büyük bir riskti. Alınan bu riske değdi.

Senaryo yazımı, resimli taslak, anlatı, müzik ve ses efektleri dikkatli biçimde kullanıldığında animasyonlar, hikaye anlatıcıların daha kısa sürede daha fazla bilgi iletmelerine olanak sağlıyor. İnsanlar bir anda ortadan kaybolsalardı dünyanın neye benzeyeceği ile ilgili geçenlerde hazırladığımız animasyonumuzu düşünün. Bu işlem sahnede konuşma şeklinde olsaydı, konuşmacı, bu görüntüyü dinleyici için oluşturmakta zorlanırdı. Ancak animasyon, dinleyicilerin, bir anlatıcı eşliğinde zengin, hareketli görseller yoluyla dünyayı turlamalarına imkan tanıyor.

YouTube’da deneyip başarısız olduğunuz bir şey oldu mu?

Kendimizi her zaman yenilikçi olmaya, yeni animasyon tarzları, konseptleri ve hikaye anlatımı içeriğine yönelik yeni yaklaşımlar bulmaya zorluyoruz. Aslında, neredeyse her video ile en az bir yeni şey deniyoruz ve bazen bunu başaramadığımız da oluyor.

Örneğin bazen, hikaye anlatıcı veya animasyoncu, performanslarına mizah katmaya çalışıyor. Mizah, işe yaradığında harikadır ve videonun eğitim değerini gerçekten artırır, ancak doğru şekilde yapılması en zor şeylerden biridir. Anlaşılması zor bir şaka veya metafor beklenen etkiyi yapmazsa, videonun tamamını rayından çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,206 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress