Paylaş

Kullanıcılar “en iyi”yi nasıl arıyor? Ne tür şeyler arıyorlar?

Arama işlevini büyük ve küçük ürünleri kapsayan bir yelpazede kullanıyorlar. Kullanıcılar elbette “en iyi araba” veya “en iyi televizyon” gibi aramalar yapacaklar, ancak “en iyi yüz kremi” veya “en iyi nemlendirici” gibi mobil aramalar da kayda değer ölçüde artarak son iki yılda %115’in üzerinde büyüme gösterdi2 (ör. “yüz için en iyi nemlendirici”, “kuru ciltler için en iyi yüz kremi” gibi).

Ayrıca, belirli yanıtlar arıyorlar. Yalnızca “en iyi otomobil sigortası” değil, “benim için en iyi otomobil sigortası.” Yalnızca “en iyi ayakkabı” değil, “tüm gün ayakta duranlar için en iyi ayakkabı” veya “kadınlar için en iyi yürüyüş ayakkabısı.”

“En iyi”nin farklı bağlamlarda nasıl farklı anlamlar taşıdığını da görüyoruz. “En iyi şampanya”yı arayan birinin, “mimoza için en iyi şampanya”yı arayan birinden farklı yanıtlar arıyor olması muhtemel.

“En iyi”ye sahip olmanın tüketiciler için neden önemli olduğu hakkında bir bilgimiz var mı?

Mesele emin olmak. Kullanıcıların, iyi bir karar verdiklerinden emin olabilmek adına hem büyük hem de görünürde küçük satın alma işlemleri için kapsamlı araştırma yaptıklarını görüyoruz. Kullanıcıların bize söylediği şeylerden biri “Paramın karşılığını en iyi şekilde almak,” oldu. Bunun yanı sıra “ürünü aldıktan sonra pişman olmayacaklarından” emin olmak istiyorlar.

“En iyi” aramasını yaptıktan sonra ne tür sonuçlarla karşılaşmayı bekliyorlar?

Tüketiciler bize, “en iyi” terimiyle arama yapmanın, daha az seçenekten oluşan bir liste, toplu sıralamalar, derecelendirmeler veya tüketici ve uzmanlara ait yorumlar sunarak zaman kazandırdığını söyledi. Tencere ve en iyi tencere için yapılan aramaların sonuçları arasındaki farkı görebilirsiniz. Kullanıcılar ürünlerin kullanılışını gösteren veya benzer kriterlere sahip “tıpkı kendileri gibi” olan kullanıcıların hazırladığı videoları izlemeyi de seviyorlar. Tüm bu kaynaklardan yardım almak kullanıcıların bu tercihin kendileri için de doğru olduğuna emin olmalarına yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,275 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress