Paylaş

Teknoloji ve İnnovasyon devi NVIDIA’nın CEO’su Jansen Huang, yakın bir gelecekte, günümüzde kullanılmakta olan CPU’nun yerine, GPU’nun kullanılacağı yönünde bazı tahminlerde bulundu.

“Her 18 ayda, bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısı iki katına çıkarken, üretim maliyetleri aynı kalır, hatta düşme eğilimi gösterir.” Düşüncesinin savunmakta olan Moore yasasının geçerliliğinin şüphede olduğunu savunan NVIDIA CEO’su Jansen Huang, bir adım daha ileri giderek bu Moore yasasının tarihe karıştığını iddia etti.

Günümüzde, işlemcinin yani CPU’nun bu yasadaki bahsedilen sayısal oranlara erişemediğini iddia eden Huang, NVIDIA’nın GPU kullanımı konusunda uzun süren çalışmaları olduğunu ve de CPU teknolojisinin yerini alacak bir teknoloji olduğunu öne sürdü.

Peki, CPU değil de GPU kullanmanın ne gibi avantajları olur?

Ekran kartlarında kullanılan GPU teknolojisi, eğer ileri bir tarihte şu an kullanılmakta olan CPU’ların yerine kullanılır ise, ekran kartlarının ve de bilgisayarların performansına inanılmayacak büyüklükte pozitif etkide bulunacak ve performanslarını katlayacak bir teknoloji halini alacak.

Ayrıca, yeni gelişen bilgisayar oyunlarında ve grafik gerektiren çeşitli uygulamalarda da olağanüstü bir performans artışına sebep olacak GPU teknolojisi, şimdiden GPU’nun yerini alacağını garanti etmeye başladı. Özellikle, günümüzde kullanılan bilgisayar oyunlarının ne kadar yüksek bir performans istediği düşünülür ise, GPU’nun da ne kadar faydalı ve ne kadar performanslı bir ürün olacağı şimdiden oyun severleri heyecanlandırmaya başlamış durumda.

NVIDIA, özellikle bilgisayarlara ekran kartı üreten bir firma olarak tanınmakta ve her geçen gün daha da büyüyen bir marka haline gelmekte. Bakalım, NVIDIA CEO’su Jansen Huang’ın dedikleri ne oranda gerçekleşecek ve gerçekten CPU’dan daha başarılı olabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress