Paylaş

Yasaklanan çoğu site Çin menşeili olmasına rağmen aralarında ABD’li Tripadvisor’ın neden yer aldığı anlaşılamadı. Tripadvisor, kullanıcılarının Dünya çapındaki bütün otelleri, restoranları, kafeleri ve benzeri işletmeleri değerlendirip yorum yapabildiği bir uygulama. Tripadvisor, şu anda konuyla ilgili bir açıklama yapamayacaklarını belirtti. Firmanın uygulamasına yasak geldi ancak internet sitesine halen erişim sağlanabiliyor.

Çinli yetkililer, söz konusu uygulamaların çok sayıda kanunlarını ihlal ettiğini ve geçen aydan beri sürdürdükleri interneti temizleme hareketlerinin çıplaklık, pornografi, fahişelik, şiddet ve kumar içeren siteler için süreceğini bildirdi.

Çinli internet kullanıcıları, yıllardır “Çin Güvenlik Seddi” adı verilen güvenlik duvarının ardında yaşıyor. Amerika menşeili Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağları ülkede uzun yıllardır yasaklı ve iki tarafın hükümeti bu yüzden sık sık karşı karşıya geliyor. Bunun bir örneği, geçtiğimiz günlerde Trump hükümetinin Çin menşeili ByteDance firmasın ait TikTok uygulamasına yasak koyma tehdidinde bulunmasıyla yaşanmıştı. Trump hükümeti, uygulamanın sahibi firma değişmedikçe uygulamaya izin vermeyeceklerini bildirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

40,785 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress