Paylaş

Elon Musk, Güney Avustralya için tasarladığı yeni sistemle 30.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamayı düşünüyor. Özellikle bu bölgede yaşanan elektrik kesintilerine karşı devasa bir batarya üreten Musk, 3 ay içinde projeyi hizmete sokmayı planlıyor.

Teknolojinin kurt isimlerinden birisi olan Elon Musk, Avustralya Hükümeti’nin kendisine verdiği görevini 3 ay sonra tamamlıyor.  Avustralya’nın güney bölgesinde yaşayan insanlar, son dönemde karşılaştıkları elektrik kesintilerine karşılık hükümetten yardım talebinde bulundular. Özellikle 2016 yılında yaşanılan bu problemler, o bölgedeki şehirlerin haftalarca elektrik alamamasına neden olmuştu. Böylelikle harekete geçen Avustralya Hükümeti, soruna çözüm bulacak kişilerin projelerini değerlendireceğini belirtmişti.

Dünya çapında önemli isimlerden birisi olan Elon Musk, özellikle elektrik enerjisiyle çalışan motorlar ve yüksek güçlü bataryalar hakkındaki çalışmalarını sürdürürken bu projeyi gündemine aldı. Avustralya Hükümetiyle görüşmeler yapan Musk, bu problemi kısa bir süre içerisinde çözebilecek bir devasa batarya üretebileceğini ifade etti. Avustralya Hükümeti bu durumu önceleri ciddiye almasa bile daha sonra Musk’ın gerçekçi tutumuna karşı harekete geçti ve neredeyse 100 projenin içinden Musk’ın batarya projesine onay verdi.

İnşa edilecek devasa bataryaların ortalama olarak 30.000 eve ışık vereceği tahmin ediliyor. Ayrıca günlerce dayanabilen ve 100 mega watt depoya sahip olabilen bataryalar dönemin en yeni icadı olacak. Projenin mucidi Elon Musk’a göre proje, ortalama 95 gün sonra tamamlanıyor. Herkesin yapılamayacağını düşündüğü bu projeyi sonlandırarak Musk’ın büyük bir itibara sahip olacağı şimdiden konuşulanlar arasında.

Güney Avustralya’yı ışıklandıracak bu bataryaların ne kadar mal olduğu da oldukça merak ediliyor. Açıklamalara göre proje, 50 milyon doları aşan bir yatırımın ürünü ve maliyetini karşılayacak bir performansa sahip. Dünyanın merakla beklediği proje son bulduğunda sonuçları da hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,268 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress