Paylaş

Dijital pazarlamanız şu anda tüketicilerinizin ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Bunun cevabı açık ve net, hatta biraz da tuhaf bir soru olduğunu düşünebilirsiniz. Sonuçta, dijital pazarlama stratejiniz istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlıyorsa, cevabın evet olduğunu düşünmek kolay. Ama bu cevap ne kadar süre için geçerli?

Tüketicilerin ihtiyaçları, neredeyse arka ceplerinde taşıdıkları teknoloji kadar hızlı değişiyor. Son araştırmalarımıza göre1, Y kuşağının %41’i şahsen tanınmayı beklerken yarıdan fazlası (%51) online deneyimlerin sevdikleri veya sevebilecekleri şeyleri yansıtmasını bekliyor. Özellikle pazarlamacılar için bu araştırmanın en çarpıcı sonucu, kullanıcıların yaklaşık üçte birinin bu beklentileri karşılamayan içerikten uzaklaşması.

Teknoloji bireysel tercihlerimizi daha iyi anlayabilir ve hatta bize yanıt verebilir hale geldikçe tüketicilerin, insanlardan beklediklerini markalardan da talep etmeleri yönünde doğal bir eğilim söz konusu. Markaların insanlar arasında olduğu gibi bire bir düzeyde kendilerine yanıt vermesini bekliyorlar.

Bu beklenti harika olsa da yalnızca sınıfının en iyisi olan, veri odaklı pazarlama stratejisini tutarlı bir şekilde izleyerek ve veri gizliliğinden ödün vermeden tüketicilerin ihtiyaçlarına geniş ölçekte yanıt vererek karşılanabilir. Bunu yapmak için de birçok markanın dijital pazarlamasını değiştirmesi gerekiyor.

Dönüşüme giden yol

Dijital pazarlama dönüşümü, genellikle bir işletmenin pazarlama yaklaşımının yanı sıra veriler arasındaki noktaları birleştirme ve bunun sonucunda kampanya performansını ölçme yönteminin baştan sona elden geçirilmesini gerektiriyor. Bu dönüşümün başarılı olması için kuruluşların en yukarıdan en aşağıya kadar her düzeyde uygun adımlar atması önemli.

Bu durum muhtemelen, dijital pazarlama dönüşümü söz konusu olduğunda, markaların neden sadece %2’sinin sınıfının en iyisi olarak kabul edildiğini açıklıyor. Bunu uygulayan kitle henüz sınırlı olsa da önemli faydalar sağlanıyor. Bu en iyi markalar genellikle böyle bir dönüşümün sonucunda %20’ye varan oranda gelir artışı elde ederken maliyetlerde %30 tasarruf sağlıyor.

Dönüşümün avantajları açık olsa da bu ilkeleri pratik düzeyde, başka bir ifadeyle işletme düzeyinde uygulayabilmek her zaman kolay olmayabilir.

Peki, işe başlamanın en iyi yolu ne?

Veri odaklı dijital pazarlama dönüşümü. Söylemesi yapmaktan daha mı kolay?

Dönüşüm yolculuğunda müşterilerimizin birçoğuyla birlikte çalışıyoruz. Arama Ağı reklamverenlerine veri odaklı pazarlamanın potansiyelinden hızla yararlanabilmelerine yardımcı olmak için kullandığımız yöntemlerden biri; yeni optimizasyon puanı aracımız.

Günümüzde müşterilerinizin markanızdan daha kişiselleştirilmiş deneyimler beklediği gerçeğinden yola çıkarak aynı yaklaşımı yeni aracımıza uyarladık. Google Ads hesabınızdaki öneriler sayfasından erişilebilen bu araç, her kampanyaya özel olarak uyarlanıyor ve her bir kampanyanın en yeni dijital pazarlama tekniklerinden tam olarak yararlanıp yararlanmadığını distance bildirmek için istatistiksel modelleri ve makine öğrenimini kullanıyor.

Kampanyalarınıza %0 (kesinlikle yararlanmıyor) ve %100 (başardınız!) arasında bir puan veriyor. İyileştirme gereken yerler varsa, sağlayacakları tahmini etkiyle birlikte gerçek zamanlı olarak özelleştirilen öneriler sunuyor. Bunun ardından, tek bir tıklamayla önerilerin yarıdan fazlasını uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,258 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress