Paylaş

MYBD modelinizin ne derece ayrıntılı olacağını kaynaklarınız belirlesin

MYBD modeliniz ne kadar ayrıntılı olmalı? Bu, modele ne kadar maddi kaynak ve personel ayırabileceğinize bağlıdır. Hangi kaynakları ayırabileceğinizi belirledikten sonra, modelinizin ne derece ayrıntılı olacağını daha sağlıklı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Örneğin online eğitim ve öğretim şirketi Career Step’in analiz ekibi, ürünün satın alma fiyatı, müşteri demografik bilgileri ve satın alma verileri gibi bir dizi sinyalden faydalanarak yeni bir müşterinin sonraki 13 ay için sahip olacağı değeri tahmin ediyor. Career Step yetkilileri buna “Birinci Gün” metriği adını veriyor. Yetkililer bu metriğin belirli bir zaman noktasında bireysel müşteri değerini tahmin etmedeki doğruluğunun ve yetkililerin hangi müşterilere yatırım yapılacağı konusunda erkenden karar vermesine yardımcı olmak üzere sağladığı desteğin altını çiziyor.

Career Step’te Sürekli Eğitim Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Ben Woolley, “Bu metriği anlamadan önce, reklamcılığa doğrudan daha fazla para harcayarak müşteri edinmeyi artırmaya çalışıyorduk,” diyor. “Artık bu metriği anlıyor ve bu sayede işimizi daha akıllı bir biçimde büyüten kararlar verebiliyoruz.”

Career Step’in veri analizi kaynaklarına sahip olmayan şirketler, satın alma fiyatını veya yaşam boyu satın alma değerini dolaylı bilgiler olarak kullanmak gibi daha basit yöntemlere yer verebiliyor. Örneğin müstakil ev renovasyon ürünleri beelzebub bir şirketin, müşterilerinin potansiyel değerini ve öncelik sırasını belirleme yöntemi olarak fiyat teklifi tutarlarını kullandığına tanık oldum.

Daha gelişmiş bir modelleme için gerekli kaynaklara sahip değilseniz müşteri başına ortalama gelir, ortalama geri dönüş sıklığı ve müşterilerin işletmenizin sunduğu ürün ve hizmetlerden kaçına ihtiyaç duyduğu bilgilerini değerlendirin. Bu müşterileri, analiz için sahip olduğunuz kaynaklara göre mümkün olduğunca çok sayıda grupta toplayın ve en basit grupların ortalamanın altındaki müşterilerden, ortalama müşterilerden ve ortalamanın üzerindeki müşterilerden oluşmasını sağlayın. Sahip olduğunuz verileri kullanarak, her bir gruptaki verilerin ortak yönlerini belirleyin. Potansiyel müşterilerin yaşam boyu değerlerini tahmin etmek üzere, bu müşterilerin verilerini söz konusu belirlenen gruplarla kıyaslayarak analiz edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,206 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress