Paylaş

Doğum Yardımı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti  Devleti sosyal bir devlet olma gereği üzerine ülkede doğum yapan  T.C. Vatandaşı  bütün annelerin ekonomik durumlarına bakılmaksızın  Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla doğum yardımı adı altında annelere parasal yardımda bulunmaktadır. Bu doğum yardımı parası sıklıkla SSK’lı bir iş yerinde çalışan kişilere ödenen doğum parası ile karıştırılmaktadır. Her ikisi de farklı türde ödemelerdir.

Doğum Yardımı Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından yeni bebek sahibi olmuş Türkiye Vatandaşı annelerine hiçbir şart aranmaksızın verilen parasal yardımdır. Yine belirtelim bu para SSK’lı bir iş yerinde çalışan ve yeni bebek sahibi olmuş annelere ödenen doğum parası ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de ayrı bir parasal yardımdır.

  • Doğum Parası: Diyelim ki bir kadın SSK’lı bir iş yerinde çalışıyor ve hamilelik ve sonrasında izin kullanmıştır bu izin süresince işe gidemediği için yasal kurallar gereği çalışan kadına doğum parası ödenir. SSK bunu işsizlik ödeneği şeklinde nitelendirir.
  • Süt Parası: Süt parası bir diğer adıyla emzirme ödeneği yalnızca SSK’lı bir iş yerinde çalışmakta olan annelere veya SSK’lı bir iş yerinde çalışan babaların çalışmayan yani ev hanımı eşlerine bir kez olmak üzere yapılan parasal yardımdır.

Doğum Yardımı Kimlere Ödenir? Kimler Yararlanabilir?

Doğum yardımı konusunda herhangi bir şart yoktur. Yalnız T.C. vatandaşı olup doğum yapmış bir anne olmanız yetmektedir. Annelerin ekonomik durumları ve herhangi bir iş yerinde çalışıp çalışmadıkları önemli değildir. Bu yardımdan mavi kart sahipleri de yararlanabilir. Doğum yardımı hakkında bazı bilgileri madde madde yazalım.

  • Doğum yapan anneye bu para otomatik yatmaz. Mutlaka annenin bu parayı alabilmesi için başvuru yapması gerekir. Başvurmayan kişiler bu parayı alamazlar.
  • Bebeğinizin ölü doğması durumunda bu ödemeden yararlanamazsınız.
  • Doğum yardımı 2020 yılında yalnız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip annelere ödenmektedir. Yani T.C. vatandaşı olmayan Suriyeliler ve yabancı uyruklular bu ödemeyi alamazlar.
  • Kamu personeli olan kişilerin anneleri ve eşleri de bu ödemeden yararlanabilir. Bağkur ve SSK’lı işlerde çalışan her anne adayı bu parasal yardımdan yararlanabilir.

Doğum yardımı hangi tarihten sonra doğan çocuklar için geçerli diye soracak olursanız, cevaplayalım. 15/05/2015 yılından sonra doğan bütün çocuklar için doğum yardımı başvurusu yapılabilir. Halen bu durum geçerlidir. bu tarihten önceki doğan çocuklar bu yardımdan yararlanamazlar.

İkiz Bebekleri Olan Doğum Yardımı Ne Kadar Alır?

  • İkiz bebekleri olan anne her iki bebeği içinde ayrı kimlik alacağı için ikizler içinde ayrı ücretler alabilecek. Yani ilk çocuk için 300 Lira alırken diğer ikiz içinde 400 Lira ücret alacak yani ikizi olan anne toplamda 700 lira bir para alacak.
  • 15/05/2015 sonrası çocuğunuz oldu ama ücret almadınız, sonrasında ikiz bebeğiniz olduğunda başvuru yaparsanız toplamda 3 çocuk para alırsınız yani yaklaşık 1.000 Lira alabilirsiniz. Tabii daha öncelik doğan çocuğunuzdan para almadıysanız geçerlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

26,545 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress