Paylaş

Endüstriyel Kenevir Üretimine Başlanıyor!
TÜBİTAK’ın da desteği ile, artık kenevir bir endüstriyel üretim malzemesi olacak. İlk olarak, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi kapsamında yapılan araştırmaların TÜBİTAK’a sunulması sonucu bu karar alınmıştır. Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Selim Aytaç önderliğinden hazırlanan çalışmaya göre, kenevirlerin genetiği ile oynanıp içerisindeki esrar maddesinde azaltılmaya gidilecek.

Birkaç yıl önce yapılan araştırmalara göre, kenevir alanlarındaki üretimin azaldığı belirtilmiştir. Doç. Dr. Aytaç, önceki yıllarda pamuk üretimi için, pamuk, keten ve kenevir maddelerinin kullanıldığını belirtmiştir. Fakat pamuğun kısıtlı alanlarda olmasından dolayı ve ketenin de aynı şekilde azalmasından ötürü, kenevire yoğunlaşmanın önemli olabileceğini söylemiştir. Pamuğun yalnızca sıcak yerlerde üretilmesinin getirmiş olduğu dezavantajı kenevir kullanarak daha kolay bir hale getirilebileceğinden bahsetmiştir.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde, endüstriyel kenevir üretimi yapılmaktadır. Kontrol altında üretim yapmak, oldukça yararlı bir sonuca neden olacaktır. Çok eski yıllardan bu yana kenevir bu alanda kullanılmıştır ve buna ait kalıntılarda bulunmaktadır. Bu yüzden TÜBİTAK 260 bin TL değerinde bir bütçe ayırmıştır bunun için. İnsanların etrafında kenevir üretmek, hem dikkat gerektiren bir iş hem de aynı şekilde onlara tanıtılması gereken bir durumdur. Aytaç, bunun için, halkın çoğunluğunun bu bitkiden habersiz olduğunu belirtmiştir. Bir önceki yılın kenevir üretimi 10 hektar ile sınırlıyken yapılan çalışmalar sayesinde bu yıl şu an için 70 hektar olarak bilinmektedir. Yapılan bu araştırma ve destekle beraber, bu alanında daha da artması bekleniyor. Kenevir, keten gibi türler, kimyasal gerekmeden çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu yüzden tercih sebebi olan, kenevir, içerisindeki esrar maddesi yok edilerek daha kullanışlı hale getirilecektir. Endüstriyel kenevir üretimi şu an için ilk aşamada  olmakla beraber, çalışmalar neyi gösterecek öğreneceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,261 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress