Paylaş

Tüketici olarak bunun mantıklı olduğunu biliyorsunuz. Ancak, pazarlamacı olarak tüm bunlar sizi biraz huzursuz etmiş olabilir. Yine de markanızın sonucu etkileyebileceği muazzam bir fırsat var. Tüketiciler markalara güvenebildiğinde markalar da büyüyeceklerine güvenebilir.

İnsanların güvenebileceği bir markayı nasıl oluşturabilirsiniz? Bu, müşteri yolculuğu boyunca amacı ve ihtiyaçları tahmin etmekle başlar. Örneğin, Hawaii Havayolları Hawaii’ye seyahat rezervasyonu yaptırma olasılığı en yüksek kişileri tahmin etmek için arama sinyallerini kullandı. Ardından, bu kişilerin yakındaki bir havaalanından direkt uçuş yapmak isteyeceklerini anladılar ve mesajları buna göre uyarladılar. Video reklamlar, kullanıcıları alakalı uçuş ve fiyat seçeneklerinin yer aldığı açılış sayfasına yönlendiren bir harekete geçirici mesaj içeriyordu.

Bu örnek, amacın gerçekten her yerde olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar yardım almak için dijital ortama her girişlerinde amaçlarına ilişkin sinyaller veriyor. Burada başarılması gereken şey, amacı tahmin etmek için müşterilerinizi gerçekten anlamak. Bunun kilit noktası ise makine öğrenimi. O olmadan, etkili şekilde kitleleri segmentlere ayırmak ve doğru müşterileri bulmak mümkün değil. HomeAway buna iyi bir örnek. Segmentasyonu artık gerçek zamanlı davranışlara dayanıyor.

Büyüme Hedefli Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı David Baekholm, “Örneğin, bir kullanıcı sitemize geldiğinde ‘bu kişi tam olarak, iki hafta içinde dönüşüm sağlayacak biri gibi davranıyor’ diyebiliyoruz,” açıklamasını yapıyor ve şöyle devam ediyor: “Bu durumda, ürün satın almaya hazır duruma gelene kadar ilgisini canlı tutmak amacıyla bu kişi için ne tür içerik ve mesajların yararlı olacağını zaten biliyoruz.”

Kullanıcılar yolculuğun başı, ortası ve sonunda olmak üzere her adımında kararlar veriyor. HomeAway ve Hawaii Havayolları gibi sizin markanızın da onlara yardımcı olmasını sağlamak kritik önem taşıyor. Bu kolay bir iş değil. Ancak kesinlikle yapılabilir.

Büyümeyi sağlayan formül değişti. Amacı tahmin etmek artık eşitliğin önemli bir parçası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,275 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress