Paylaş

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, fiber ve DSL hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, 1.100’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43 bin paydaşıyla faaliyet gösteriyor.

Vodafone, mobil shawl bilinirliğini ve satış hacmini genişletmek için medya planını daha geniş kitlelere ulaştırmak; mobil segmentteki ürünlerinin içeriklerini ve faydalarını anlatmak istiyordu. Bu doğrultuda mobil shred ürünlerinin bilinirliğini ve dijital kanallardaki satışların artışını hedefleyecek bir kampanya oluşturmaya karar verdi. Rakip sağlayıcıları kullanan veya yeni telefon numarası edinmek isteyenler hedef kitle olarak belirlendi. Gmail ise kampanyanın ana reklam mecrası olarak seçildi.

Vodafone numara taşıma tüketici yolculuğunda birden çok adım yer alıyordu ve markanın mobil segmentindeki ürün çeşitliliği bir hayli fazlaydı. Bu yüzden Vodafone’un, kitleyi hangi adımdan başlatması gerektiğine karar vermesi, hangi ürünlerin daha iyi performans gösterdiğini anlaması gerekiyordu. Bunun için yönlendirme linklerine A/B testleri uygulandı ve kampanyanın başında yolculuğun önemli kısmını oluşturacak içgörüler elde edildi. 

Bunun yanı sıra, kampanya kurgularını oluşturmadan önce marka, kitle hedefleme konusunda pazardaki arama kitlelerini tüm Google Arama kampanyalarıyla entegre etti. Böylece bu kampanyalardan, ulaşılması gereken en ilgili kitleyle ilgili içgörüler kazanıldı ve Gmail reklam kampanyası hedeflemeleri bu doğrultuda oluşturuldu. Gmail reklam kampanyası için kitle analizi yapılmasına gerek kalmadan direkt performans aşamasına geçildi. Pazardaki arama kitleleri verilerinin yarattığı içgörüler, Vodafone’un operasyonel iş gücünü azaltırken, performansı daha iyi hale getirme konusunda ekibe hız kazandırdı.

Gmail reklam kampanyası sonucunda dönüşüm oranı %104 artarken, mobil ROI oranında %2 artış gerçekleşti. Form maliyetinde %12,4 düşüş görülürken, performans reklamlarında ortalamaya göre %15 artış elde edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

3,825 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress