Paylaş

Benzersiz ve özgün sorgular yerine uzun aralıkları kapsayan ve devamlı sorulara yanıt veren kullanıcılarıyla birlikte Arama da dönüşüm geçirdi: Artık kullanıcılar hobi edinirken, sevdikleri dizileri izlerken ya da seyahatlerini planlarken fikir almak için de arama yapıyor. Peki arama motoru nasıl işliyor? Google, alakalı bilgi içerme potansiyeline sahip milyonlarca web sayfası arasından sonuçlarda göstereceği sayfaları nasıl belirliyor? Arama motorunun temel bileşenlerinden bazıları izleme ve dizine ekleme işlemleridir. Diğer işlevlerinin yanı sıra arama algoritmaları da benzer şekilde kullanıcıların kullandığı sözcükleri analiz ederek (aramanın asıl mesajını anlayarak) anahtar kelimelerle eşleştirilmesini sağlar.

Her gün milyonlarca kullanıcı ne izleyeceğine, okuyacağına ya da satın alacağına karar verirken Google da, sunduğu önerilerin kalitesini artırmaya ve bunları her kullanıcı için kişiselleştirmeye devam ediyor. Örneğin, geliştirme süreci 5 yıl süren eş anlamlı kelimeler sistemi, farklı dillerde yapılan aramaların %30’unda sonuçların kalitesini yükseltti.

Geçtiğimiz yirmi yılda hayatımıza giren en önemli yeniliklerden biri de görseller. 2001 yılında kullanıma sunulan arama seçeneğindeki gelişmelerin sonucunda albüm oluşturma ya da internet genelinde alakalı tüm fotoğrafları bulmak için arama içeriği olarak görsel kullanma gibi kavramlarla tanıştık.

Görsellerden bahsetmişken doodle’ları, yani önemli kişi veya günleri anma ya da kutlama amacıyla Google logosuna eklenen sanat eserlerini de unutmamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,206 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress