Paylaş

“Neler rağbet görüyor?” Google’da trendleri yakından takip eden bir ekibin lideri olarak, çalıştığımız çoğu markadan bu soruyu duyuyorum. Bunun neden sorulduğunu anlayabiliyorum. Dört yıl önce, büyük bir güzellik markasının pazarlama faaliyetlerini yürütürken ben de tam olarak aynı soruyu soruyordum. Sonuçta herkes ilk harekete geçenlerden olup avantaj elde etmek istiyor.

Ancak yakın zamanda elde ettiğimiz Google Arama ve YouTube izlenme süresi verileri, çok ilginç bir gerçeği ortaya koyuyor: En popüler güzellik bileşenlerinin neredeyse hepsi daha önce mutlaka duyduğunuz şeyler. Hatta bu bileşenlerin, zaten piyasada olan ürünlerinizde bulunması da olası.

Güzellik tutkunları neler arıyor?

Öncelikle, ekibimin trendleri nasıl belirlediğine dair biraz bilgi vermek isterim. Pazarlamacıların sık sık saman alevi gibi yanıp sönen trendlere (yani zaten ulaşabileceği en yüksek noktayı görmüş ve Ar-Ge döngüsünde üç ay geçtikten sonra artık işe yaramayacak olan trendler) odaklandığını görüyoruz. Ekibim bunun yerine, zaman içinde arama eğrisinin nasıl şekillendiğine odaklanıyor. Bu sayede, zamana yenik düşmeyecek, yükselişte olan trendleri belirleyebiliyoruz.

Öyleyse geçtiğimiz yılın verilerini incelerken neler keşfettik? İlk olarak, “doğal” ve “organik” güzellik ürünlerinin hâlâ çok rağbet gördüğünü belirledik. Yine de bir değişiklik söz konusu: Geçmişte güzellik tutkunları “organik kapatıcı” gibi genel aramalar yaparken, artık daha belirgin ifadeler kullanılıyor. Aslında, belirli doğal güzellik bileşenlerinin neredeyse 90 milyon kez arandığını öğrendik.1

Kullanıcıların aradığı bu belirli bileşenlerin çoğunu, güzellik sektöründeki pazarlamacılar zaten yakından tanıyor. Bunlar, büyükannenizin banyo dolabında da bulabileceğiniz, çok eskiden beri kullanılan cilt ve saç bakımı bileşenleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,201 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress