Paylaş

Gümüşhane’nin Dibekli köyünde şebeke suyundan zehirlenme şüphesiyle 3 günde 120 kişi hastaneye başvurdu.

Merkeze bağlı Dibekli köyünde şebeke suyunun yeterli gelmemesi nedeniyle köy sakinlerince, 5 Temmuz Cuma günü depoya borularla dereden su takviyesi yapıldığı iddia edildi.

Şebeke suyundan içen bazı köy sakinleri, halsizlik, sancı, ağrı, bulantı, istifra, ishal, baş ağrısı ve terleme şikayetiyle Gümüşhane Devlet Hastanesine başvurdu.

Hastaneye 3 günde başvuran 120 kişi, ayakta tedavileri yapılarak taburcu edildi.

Köy suyundan ve çeşmelerden numune alan İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin incelemelerinin ardından ilk belirlemelere göre köy suyunda Escherichia coli ve koliform bakterileri tespit edildi.

Köyün içme suyu şebekesinde temizlik ve klorlama çalışmalarına başlandı.

Yetkililer, köy sakinlerine içme suyunu kaynattıktan sonra tüketmeleri uyarısında bulundu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Dibekli köyünde şebeke suyundan zehirlenme şüphesiyle 3 günde 120 kişi hastaneye başvurmasına ilişkin Gümüşhane Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Hastaneye müracaat eden hasta sayısı 120 olup, yatan hasta bulunmamaktadır. 5 hasta kısa sureli müşahede sonrası, diğerleri ayaktan tedavileri yapılarak evlerine gönderilmiştir. Durum yetkililerimizce hassasiyetle takip edilmektedir” ifadelerine yer verildi.  

Açıklamada, Dibekli köyünde ishal şikayeti ile hastaneye başvuran hastaların olması nedeniyle vaka sorgulaması yapılarak, içme suyundan kaynaklanma ihtimali değerlendirildiği, olayın ertesi günü su kaynakları ve depoları araştırılarak numune alındığı bildirildi.

Aynı zamanda depo ve kaynaklarda inscription klorla süper klorlama yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Numune sonuçları bugün belli olmuş olup, suda E.coli (koli basili) ve coliform bakteri üremesi tespit edilmiştir. Vatandaşlarımıza suların kaynatılarak kullanılması eğitimi verilmiştir. İlgili köyün kaynak depo ve isale hatları birlikte değerlendirilmiş olup, dereden direk depoya bağlanan shawl öncelikli kirlilik nedeni olarak tespit edilmiştir. Bu hattın suyu kesilerek depo temizlenmiş ve süper klorlama yapılmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,083 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress