Paylaş

4. Adım: Hipotezler oluşturup exam edin

Son adımda; kitlenizde tespit ettiğiniz içgörülerin ürün, hizmet veya pazarlama çalışmalarınızla çözülebileceğine ilgili hipotezler geliştirin.

Deterjan markası, biraz iri ve ağır bir ambalaj kullandığını fark eder. Ayrıca, hedef kitlesinin hızlı ve meşgul hayatlar yaşadığını öğrenir. Marka; dar kapaklı, kompakt bir tasarıma geçerek ebeveynlere, çamaşır yıkamanın daha stressiz ve kolay olduğu izlenimini vereceği hipotezini ortaya atar.

Hipotezlerinizi odak grupları, anketler ve diğer yöntemlerle sınayıp geliştirin. Deterjan markamızın daha küçük ambalajları exam ettiğini farz edelim. Ancak odak grupları, deterjan kutusunda yapılan değişikliği olumsuz karşılayarak çok da fazla farklılık sağlamadığını belirtir. Marka bu yanıta şaşırsa da bu sayede ebeveynlerin çamaşır yıkama gibi ev işlerinden duyduğu rahatsızlığın daha derin bir nedene dayandığını keşfeder: Ebeveynler, yoğun hayatlarında denetim sahibi olmadıklarını hissetmektedir. Bu yüzden kontrolün kendilerinde olduğunu hissettiren en küçük anlar bile keyiflerini epey yerine getirir. Analize bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Marka, bu noktadan yola çıkarak ebeveynlerde düzen ve kontrol hissi uyandıracak bir çözüme odaklanır: dökülme riski olmayan küçük, pratik jel deterjan kapsülleri. Ayrıca, ebeveynlere zaman kazandırma fikri üzerine bir pazarlama stratejisi geliştirerek yoğun günlük yaşamın olumsuzluklarından birini azaltabilirler.

Bir kitleyi gözlemleyip gerilmeye neden olan kaynağı bulduktan sonra hipotezlerinizi exam ettiğinizde tamamen insan eseri bir analize ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,201 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress