Paylaş

2011’de çıktığımız uzun bir yolculukta vakit geçirmek için görünürde oldukça basit olan bir bilmeceyi yanıtlamaya çalışan eşimin videosunu çektim. Erkek kardeşi, gönderilen videoları alamayan eski indication bir telefon kullandığı için eşim videoyu YouTube’a yükledi.

Yedi yıl, 12 milyon görüntüleme ve 45.000 dolar gelirin ardından öğrenim kredilerimizi geri ödeyip eğlenceli bir basın turuyla dünyayı dolaştık. Bu deneyim sayesinde videonun, iyi bir hikaye anlatma aracı olmasının yanı sıra gerçek ticari getirileri olabileceğini de gördüm.

Bugün, Chamber Media‘nın kurucusu ve baş medya uzmanı olarak, doğrudan tüketiciye satış yapan markalarla çalışıp bu türden bir sihri yeniden yaratmalarına yardımcı oluyorum. Bu markalar, tam dönüşüm hunisi video pazarlamacılığıyla aşağıdaki üç konuda gerçekten başarılı oluyor. Kanımca bunlar diğer reklamverenler için de öğretici olabilir.

1. Dikkat çekme ve mizahla öğretme

Pazarlamada öncesi/sonrası karşılaştırmaları, kullanıcı görüşleri, ürün demoları ve saygın sözcüler gibi belirli yöntemler sürekli olarak kullanılıyor. Yani, birçok şirket tam olarak aynı şeyi yapıyor. Oysa, markanızın dikkat çekmesini sağlamak ve izleyicilerin ürün veya hizmetiniz hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmak için rakiplerinizin arasından sıyrılmanız gerekiyor.

Doğrudan tüketiciye satış yapan markalar için bunu başarmanın bir yolu, mizahtan yararlanmak. Bu, bir strateji olarak çok mantıklı. Sonuçta, insanların YouTube gibi platformlara yönelmesinin temel nedenlerinden biri eğlenmek, diğeri de yeni bir şeyler öğrenmek. Bu durumda, bu ikisini harmanlayan bir video kampanyasının etkili olması çalıştığımız birçok markada da gördüğümüz üzere, hiç şaşırtıcı değil.  

Örneğin, yeni bir cilt bakımı markası olan Nerd’ün, rekabetin yoğun olduğu güzellik ürünleri pazarında bilinirlik kazanması ve satışlarını artırması gerekiyordu. Şirket, izleyicileri hem eğlendirecek hem de ürünün arkasındaki bilimsel veriler hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak mizahi bir reklam oluşturmak için bizimle iş birliği yaptı. Kampanya sadece birkaç günde, reklam harcamasının 4 katı bir gelirle on binlerce dolarlık bir satış artışı sağladı ve yaşam boyu değer satışını 40.000 dolardan 4 milyon dolara yükseltti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

49,250 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress