Paylaş

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki orman yangınına müdahale ediliyor.

İlçeye bağlı Derekaraağaç köyü Dumanlı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda dün henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangınına 2 uçak, 3 helikopter, 40 arazöz, 15 dozer ve 160 orman personeli ile müdahale ediliyor. UMKE, AFAD ekiplerinin de destek verdiği çalışmalarda 112 Acil Servis ekipleri de bölgede bekletiliyor.

Derekaraağaç köyü Tekeoğlu Mahallesi’ndeki 4 ev ile 4 samanlığın zarar gördüğü yangının başka köylere de sıçramaması için ekipler yoğun bir çalışma yürütüyor.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, AA muhabirine, yangının başladığı noktadan güneye doğru ilerlerken rüzgarın yön değiştirmesiyle beraber başladığı noktaya doğru tekrar yöneldiğini belirtti.

Öncelikli olarak yerleşim yerlerinin zarar görmemesi için çalışma yürüttüklerini anlatan Karacabey, “Ekiplerimiz vatandaşlarımızın can kaybının önüne geçebilmek maksadıyla yerleşim yerlerine öncelikle müdahale ediyorlar. Yangının etrafına konuşlanmaya çalışıyorlar. Gelen ekiplerimizi de bu şekilde yönlendiriyoruz. Can kaybı olmadan, ormanlarımıza da fazla zarar vermeden en az zararla söndürmek için seferber olmuş durumdayız” dedi.

Yangında bir mahalledeki bazı evlerin zarar gördüğünü ifade eden Karacabey şunları söyledi:

“Hava araçlarının gece çalışması mümkün olmadığı için şu an kara ekiplerimizle müdahale ediyoruz. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte helikopter sayımızı artıracağız. Hava araçlarıyla da sabahleyin etkin bir şekilde devam edeceğiz. Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı. Vatandaşlarımızın özellikle hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde açık alanlarda kesinlikle ateş yakmamalarını özellikle istirham ediyoruz.”

Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu da bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

ÇANKIRI’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Çankırı’da ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.

Yapraklı ilçesi Kızıleşme mevkisinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Vatandaşların ihbarı üzerine Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Yangın Harekat Merkezi’nden ekipler, çevre il ve ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi bölgeye sevk edildi.

Bölgedeki vatandaşların da yardımcı olduğu çalışmalara 2 helikopter ve yangın söndürme uçağı da havadan destek verdi.

Yaklaşık 5 saat süren çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı.

Vali Abdullah Ayaz, bölgedeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, üzücü bir manzarayla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Ekiplerin müdahalesi sonucu yangının daha fazla büyümeden kontrol altına alındığını belirten Vali Ayaz, “Soğutma çalışmaları devam ediyor. Bir kere daha hatırlatıyoruz, küçük bir ihmalin devasa bir maliyeti oluyor. Yılların emeği heba oldu. Buraların tekrar eski manzarasına kavuşması da yıllar alacak. Daha kötüsü olabilirdi onun için tüm vatandaşlarımızın dikkat etmesi, yasak olan yerlere girilmemesi, girilse dahi çok dikkatli olunması, gereksiz ateş yakılmaması, yakılan ateşin dikkatli bir şekilde söndürülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu da yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü belirterek, “Yangında yaklaşık 50 hektar alan yandı.” dedi.

Soğutma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Çivitcioğlu, tüm ekiplerin koordineli bir şekilde çalıştıklarını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

48,991 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress