Paylaş

E-ticaret sitesinin satışlarını ve hacmini artırmak amacıyla Arama kampanyaları yürüten Koçtaş için harcanan bütçenin ve zamanın efektif şekilde kullanılması, en önemli metriklerden biri. Marka, yürüttüğü Arama kampanyalarındaki yatırım getirisi hesaplamalarını son tıklama modeli üzerinden gerçekleştiriyordu. Bu noktada, veriye dayalı ilişkilendirme modeliyle birlikte ölçümleme metodolojisini genişleterek tüm dönüşümlerin yatırım getirisine etkisini görebileceği bir modele geçmek istedi.

Kampanyanın hedef kitlesi Koçtaş dijital mağazasından alışveriş yapma potansiyeline sahip olan kitle olarak belirlendi ve medya ajansı Ingage ile birlikte, Arama ve Akıllı Alışveriş kampanyalarında veriye dayalı ilişkilendirme modeline geçildi. Veriye dayalı ilişkilendirme modeliyle birlikte sistem, işletme hedeflerine ulaşmasında etkisi olan anahtar kelime, reklam, reklam grubu ve kampanyaların hangileri olduğunu öğrendi ve buna bağlı olarak tahminde bulunmadan hesaptan aldığı verilere göre Arama ve Akıllı Alışveriş kampanyalarını optimize etti. Makine öğrenimine dayanan bu içgörülerle, değeri yüksek olan kampanyalara daha çok bütçe ve ROAS değeri verildi.

Koçtaş Dijital Kanallar ve İş Geliştirme Yöneticisi Anıl Can Öztürk; “Arama ve Alışveriş kampanyaları e-ticaret kanalının en önemli performans platformları,” diyor ve Koçtaş’ın e-ticaret tarafında kampanya stratejilerini ve kurgularını Alışveriş ve Arama reklamları üzerine şekillendirip bütçe planlamalarını bu kampanyalar üzerinde kurguladığının altını çiziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress