Paylaş

Bir pazarlamacı veya işletme sahibi olarak web sitenizi yalnızca ofisinizdeki dizüstü bilgisayarınızda veya geniş ekranlı masaüstü bilgisayarınızda görüntüleme tuzağına kolayca düşebilirsiniz. Ancak geniş bir kullanıcı kitlesinin, işe gidip gelirken, mutfakta suyun kaynamasını beklerken veya televizyon izlerken sitenizle akıllı telefonlarından ve tabletlerinden etkileşim kurduğunu göz önünde bulundurmakta yarar var. 

Hatta şu anda tüm web sitesi trafiğinin yaklaşık yarısının mobil olduğunu söyleyebiliriz1. Üstelik, günümüzde Batı Avrupa’da yapılan işlemlerin neredeyse %40’ı taşınabilir cihazlarda gerçekleştiriliyor2.

Sitenizi görüntülemek ve exam etmek için şu anda kullandığınız yöntem, gerçek dünyayı tam anlamıyla yansıtmıyor olabilir. Ancak sitenizin farklı mobil cihazlarda sergilediği görünümü ve izlenimi kontrol etmek pek pratik bir iş değil.

Peki çözüm nedir?

Cihaz modunu deneyin 

Uygulanan yaklaşımlardan biri, Chrome tarayıcınızda Cihaz modunu kullanmak. Bu sayede, web sitenizi istediğiniz mobil ekranda görebilir ve kullanabilirsiniz. Hatta web sitenizi müşterilerinizin kullandığı cihazlarla tam olarak eşleştirebilirsiniz (bu cihazları Google Analytics’teki Kitleler/Mobil/Cihazlar bölümünde bulabilirsiniz).

Cihaz modu aynı zamanda sitenizi döndürerek yatay görünümde görmenizi sağlar. Sitenizin her kullanıcıya nasıl göründüğüne ilişkin daha yakın bir gösterim için cihazın çerçevesini de ekleyebilirsiniz. Hatta hızlı ve yavaş ağları simüle edebilir, cihazın CPU’sunu daha fazla zorlayarak bunun yükleme sürelerini nasıl etkilediğini exam edebilirsiniz.

Neticede, mobil yükleme sürelerindeki bir saniyelik gecikme bile mobil dönüşümleri %20’ye kadar etkileyebiliyor3.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,261 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress