Paylaş

Roscosmos’un internet sitesinde yer verdiği haberde devasa hortumlara ve toz kasırgalarına yer veriliyor. Mars yüzeyinde sürekli meydana geldiği söylenen bu olayların görüntüleri 45 saniye farkla çekilmiş. 27 Şubat 2019 tarihinde, Rusya-Avrupa ortak misyonu ExoMars-2016’ya ait araçtaki CaSSIS kamerasının kaydettiği bu görüntülerde hortumlar görülebiliyor. 

Söz konusu hortumların Mars’ın güney yarımküresindeki 70 kilometrelik kraterin içinde hareket ettiği ve ardında koyu bir iz bıraktığı söyleniyor. Verilen bilgiler ışığında hortumlardan birinin saniyede yaklaşık 4 m/s, diğerinin saniyede 8 m/s hızla ilerlediği aktarıldı. 

Marstaki devasa hortumları gösteren görüntüler paylaşıldı

Bilim insanlarının da sıklıkla ifade ettiği gibi Mars’ın atmosferi ve iklimi sebebiyle sürekli kasırga ve hortum gibi hava olayları gerçekleşiyor. Mars’ta gerçekleşen bu hava olayları Dünya’ya oranla çok daha büyük olsa da kısa süreli olduğunun altı çiziliyor. 

Mars bunun akabinde NASA’nın Perseverance uzay aracı sebebiyle gündeme geldi ve konu hakkındaki gelişmeler de merakla takip ediliyor. Mars’taki Perseverance aracının keşif gezisinin 2. Haftası olan 21 Şubat – 27 Şubat 2021 için çektiği görüntüler arasında ‘haftanın resmi’ belli olmuş ve ondan kısa bir süre önce de Mars’ın panaromik görüntüsü paylaşılmıştı. NASA’nın paylaştığı yüksek çözünürlüklü fotoğraf, Mars yüzeyine dair fikir oluşturmaya yardımcı oluyor. 

Marstaki devasa hortumları gösteren görüntüler paylaşıldı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,182 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress