Paylaş

Waternet niş bir ürün sunduğu için sınırlı bir hedef kitleye hitap ediyordu. Ayrıca web sitesinde fiyat belirtmeme gibi bir iletişim politikasına sahip olan marka, randevu formu dolduran potansiyel müşterilerine telefon üzerinden dönüş yaparak bilgi vermeyi tercih ediyordu. Bu durum su arıtma cihazı hakkında pek bilgi sahibi olmayan kullanıcıların, siteye girip form doldurma aşamasına gelene kadar vazgeçmesine zemin hazırlıyordu. Bu nedenle açılış sayfasında kullanıcılara mümkün olduğunca detaylı içerik sunarak, form doldurmaları halinde nasıl bir sürecin başlayacağı hakkında bilgi vermeyi amaçladı.

Marka, Analytics ve Google Ads hesaplarını incelediğinde web sitesine gelen trafiğin önemli bir kısmının herhangi bir aksiyon almadan çıktığını ve dönüşüm oranlarının günden güne düştüğünü gözlemledi. Bu nedenle de ajansı Kubix Digital ile birlikte siteye gelen trafiği nasıl dönüştürebileceğine odaklandı. Waternet web sitesine daha önce gelmiş ve form doldurmadan ayrılmış ziyaretçilerle birlikte, siteyi ilk defa ziyaret edecek kullanıcılar hedef kitle olarak belirlendi.

Ekip siteye gelen trafiği detaylı incelediğinde, tüm trafiğin %70’inden fazlasının mobil cihazlardan geldiğini gördü. Bu içgörü doğrultusunda Google Analytics, Google Ads ve Google Optimize araçlarının kullanılacağı iki ana adımdan oluşan bir kampanya optimizasyon süreci başlattı.

Markanın en önemli dönüşüm kanalını öne çıkarın
İlk iş kullanıcıların markaya telefon ile ulaşabilme adımını kolaylaştırmak oldu. Çünkü mobil cihazlardan gelen ziyaretçi sayısı oldukça yüksekti. Tasarım ajansı ile birlikte telefon numarasının tıklanarak aranabilir bir şekilde, ana sayfada daha göz önünde konumlandırılması sağlandı. Fakat bu durum telefon aramalarının artacağı garantisini vermiyordu.

Bu nedenle Google Optimize üzerinden bir A/B testi kurgulayarak, sitenin iki versiyonu yayına alındı. Orijinal versiyonda sadece ana sayfada üst tarafta tıklanabilir bir telefon numarası yer alırken, diğer versiyonda siteye tıklanabilir bir telefon ikonu eklendi. Bu ikon hem her sayfada yer alıyor hem de ekranı aşağı-yukarı kaydırdığınızda kaybolmuyordu.

Kullanıcıları telefon ile arama yapmaya teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen bir diğer çalışma da Google reklamları üzerinden oldu. Reklam metinleri bilgisayardan gören kullanıcıya farklı; mobilden gören kullanıcıya farklı gösterildi. Örneğin, mobil kullanıcılara “Hemen Arayın, Telefon ile Bilgi Alın” gibi aksiyona yönelik metinler gösterildi. Bu süreç içerisinde teklif ayarlamalarıyla mobilde daha iyi performans gösteren reklamlar optimize edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

4,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress