Paylaş

İyi haber, eğer yavaş bir mobil deneyim müşterilerinizi markanızdan uzaklaştırıyorsa, bu deneyimi hızlandırmak onları geri getirebilir, ve bu söz konusu olan milisaniyeler distance milyonlar kazandırabilir.

Ancak sıklıkla görüyorum ki, işletmeler onlara gelir ve marka sadakati sağlayacak hızlı mobil deneyime gerekli yatırımı yapmıyorlar. Bu, işletmelerin mobil deneyimin önemini anlamadığından değil ama bu işe bir kez yapılıp bitirilecek bir durum gibi bakıyorlar. Gerçek şu ki, siteniz bugün ne kadar hızlı olursa olsun, sürekli olarak takibi gerekiyor çünkü zaman içerisinde site hızı yine gerileyebiliyor.

Pazar liderleri mobil hızla öne geçiyor

Başarılı olarak nitelendirdiğimiz pek çok farklı türdeki işletme, hızlı mobil deneyimi bir öncelik olarak benimsiyor.

Outdoor kıyafet şirketi Dakine, müşterilerinin sevdiği türdeki outside kıyafetleri Alman mobil sitesinde sunmak için büyük resimler kullanıyordu. Ancak mobil site hızıyla ilgili yapılan inceleme sonucunda, yavaş yüklenen sayfaların müşteri deneyiminin kalitesini etkilediğini gözlemlendi. Bunun üzerine Dakine hızlıca harekete geçti.

Tarama verilerinin incelenmesi, resim optimizasyonu ve mobil sayfalarda görünen içeriklerin önceliklendirilmesiyle Dakine, açılış sayfasının yüklenme hızını %55, kategori sayfalarının %48 ve ürün sayfalarının yüklenme hızını %65 oranında azalttı. Peki ya performansa etkisi? Bu girişimin ardından Dakine, mobil trafiğinde %31, mobil gelirinde %45 ve inscription satışlarında %4’lük artış elde etti.

Mobil site hızı aynı zamanda dünyanın en büyük özel telekom şirketlerinden biri olan Telefónica’nın da büyüme yakalamasına yardımcı oldu. Şirketin web trafiğinin %70’i mobil cihazlardan geliyordu. Telefónica satışlarını artırmak, maliyeti azaltmak ve otomatik yönetimi güçlendirmek için, Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) denemeye karar verdi.

AMP ile Telefónica, mobil site hızının yükleme süresini %70 artırarak, 3G bağlantılarda altı saniyelik yükleme hızını iki saniyeye düşürdü. Bu gelişmeler tıklama oranını %31 oranında artırdı.

E-ticaret işinde olmasanız da, mobil site hızı işletmenizde büyük farklar yaratabilir. BMW, tıpkı arabalarında yaptığı gibi hızını, performansını ve güvenilirliğini artırmak için mobil site hızı konusunda harekete geçti. AMP ve Progresif Web Uygulamalarını (PWA) kullanan BMW, web sitesine muazzam bir hız kazandırdı. Zayıf internet bağlantısı söz konusu olduğunda dahi, kullanıcı etkileşimlerine hızla cevap verebilen güvenilir, pürüzsüz ve güvenli web deneyimlerini mümkün kılan bu iki teknolojiden yararlandı. Sonucunda, BMW.com sitesinden BMW’nin satış sitesine tıklayan insanların oranı %8’den %30’a yükselerek, neredeyse 4 katına çıktı.

Markanızın mobil site hızını ölçerek işe başlayın

Nereye ve nasıl yatırım yapılacağını seçmek, bir işletmenin alması gereken en önemli kararlardan biri. Google’da biz, işletmelerin mobil hızlarını geliştirmelerine yardımcı olmak ve onlar için en doğru çözümü sunmak istiyoruz. Tam da bu yüzden işletmelerin mobil site hızlarını anlamaları, ölçümleyebilmeleri ve bu doğrultuda karar verebilmeleri için yeni Test My Site aracımızı sunuyoruz.

Bu araçlarla her türde ve büyüklükteki işletme, günümüz tüketici taleplerine yönelik hızlı mobil deneyimleri nasıl sağlayacaklarını anlayabilir ve büyüme yolundaki adımlarını atabilir.

Test My Site: Mobil site hızınızı ölçümleyin ve nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress