Paylaş

Türk savunma sanayisi ürünlerinin bir anlamda vitrine çıktığı 14.  Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19), yeni ürünlerin sergilenmesinden  farklı bir ilk yaşandı.

Otto Games Kurumsal Yöneticisi Mustafa Eyyüp Karataş, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Türk Uzay ve Havacılık Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen  Anka için Türk savunma sanayisinin ilk mobil oyunu olan “Operasyon: Anka”yı geliştirdiklerini söyledi.

Udo ve Otto Games olarak yaklaşık 7 aylık bir süreçte TUSAŞ ile ortak  çalışarak bu oyunu gerçekleştirdiklerini anlatan Karataş, Anka’nın dünyadaki  rakiplerine karşı üstün güç ve kabiliyetlerini oyunda sergilediklerini kaydetti.

Oyunda kurgusal bir hikayenin yanında birçok silah türü ve oynanabilir  bölüm bulunduğunu bildiren Karataş, “Artan ve gelişen savunma sanayisi  yatırımlarının yeni nesil ve gençlere tanıtımının yapılmasının amaçlandığı  oyunda, çeşitli mühimmatlar bulunan silahlı Anka-S’le belli bölümler geçilip  kazanılan paralarla araç ve silahlar geliştirilebiliyor.” dedi.

Oyunda kara unsurlarının takip edilip onlara yol açılması, meskun  mahal operasyonları gibi farklı görevlerin yerine getirilebildiğini anlatan  Karataş, sonraki güncellemelerle oyuna yeni senaryolar eklenebileceğini aktardı.

Karataş, oyunun Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilip  oynanabileceğini bildirdi.

Oyunla ilgili çok güzel tepkiler aldıklarını ifade eden Karataş, Türk  savunma sanayisini konu alan bir oyunu üstlenmekten çok memnun olduklarını  söyledi.

 Karataş, “Savunma sanayisinde bitmeyecek bir üretim unsuru mevcut.  Atak, Hürkuş, hatta diğer savunma sanayisi materyalleriyle devam etmek istiyoruz.  Bunu bir öncü olarak kabul ediyoruz. Bunun için yeni bir oluşuma gittik. Udo  Games olarak yaklaşık 6 yıldır oyun sektöründeyiz ve Türk savunma sanayisine bu  işi yapabilecek Otto Games diye yeni bir şirket kurduk. Bunun içerisinde ayrıca,  artırılmış ve sanal gerçeklik çalışmalarımız olacak. Savunma sanayisinde eğitime  yönelik de çalışmalar yapma niyetimiz var.” şeklinde konuştu.

Anka-S’le gerçeğe yakın oyun deneyimi

Verilen bilgiye göre, İHA teknolojisinin kullanım hedefleri ve  yöntemleri oyunla gerçeğe yakın şekilde yansıtılmaya çalışılıyor.

Oyun, birçok farklı oynanıs?a sahip bölümden oluşuyor. Kullanıcılar;  kurgusal bir hikaye kapsamında oyunda sürekli birbirinden farklı askeri  operasyonlara dahil oluyor, bu operasyonları tamamladıkça da hikayenin  ilerlemesiyle yeni deneyimler yaşıyor. Bu operasyon türleri arasında müttefik  ünitelere destek uçuşları yapmak, düşman işgalinde olan bölgeleri hava saldırısı  ile savunmak, kritik düşman mevzilerine düzenlenen operasyonlara hava desteği  vermek ve düşman elebaşını bölgeden kaçmadan etkisiz hale getirmek gibi birçok  farklı seçenek bulunuyor.

“Operasyon: Anka” oyununda birçok silah ve mühimmat türü kullanılıyor.  Kullanılan silah ve mühimmat türleri, yerel üretimlerin yanında tamamen  bilimkurgu ögeleri içerenleri de barındırıyor.

Oyun boyunca Anka-S ve donanımları geliştirilebiliyor. İlerleyen  bölümlerde görevlerin zorluğu ve karşılaşılan düşmanların etkinliği artıyor.

6 çeşit düşman, 20 farklı görev

“Operasyon: Anka” oyununda seri atışlı top, füze ve bomba olmak üzere  3 ana başlıkta, yükseltilebilir 11 çeşit, özgün ve farklı mekaniklere sahip silah  bulunuyor.

Atış sıklığı, hasar ve silah ısınması gibi 7 çeşit yükseltme içeren  oyunda, 2 farklı temel Anka gövde geliştirmesi yapılabiliyor.

Oyunda satın almaların, yükseltmelerin, montaj ve sökme işlemlerinin  yapıldığı ve oyuncu skorlarının gözlenebildiği kapsamlı bir hangar ekranı yer  alıyor.

Oyun; hedef imha, hayatta kalma, savunma, koruma ve kurtarma temalı  birçok farklı türde 20 farklı görev, 3 farklı coğrafi temada 20 farklı harita, 6  farklı çeşitte düşman birimi, 4 farklı çeşitte düşman boss birimi, 7 farklı  çeşitte müttefik birim ile ses sanatçıları tarafından kaydedilmiş yönlendirici  sesler ve konuşmalar içeriyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

49,118 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress