Paylaş

Akıllı telefonlar artık günlük görev ve işlemlerimizin birçoğunun merkezinde. İstediğimiz şey ister işi takip etmek veya en yeni gösterileri yakalamak, ister yemek için bir yer bulmak ve hatta ihtiyacımız olan şeyleri satın almak olsun, genellikle ilk baktığımız yer cep telefonumuzdur.

Buna rağmen kullanıcıların beklediği türde bir mobil deneyim sağlamak için çabalayan pek çok marka yine de geleneksel bilgisayarların gerisinde kalan dönüşüm oranları elde ediyor. Hem markalar hem de tüketiciler açısından değişime çok açık olan bu pazarda, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika çapında bir anket yaparak, işletmelerin bu önemli platformda başarılı olmasını önleyen engelleri araştırdık.

Mobilin değeri

Anlamak istediğimiz ilk şey, mobilde ilerleme eksikliğinin basitçe markaların kanalı hafife almasının belirtisi olup olmadığıydı. Bölgedeki 637 pazarlama ve web geliştirme uzmanıyla anket yaptık ve bunların %93’ü başarılı olmaları için mobil web sitelerini kritik veya önemli olarak gördüklerini söylerken, %75’i mobil uygulamaları için aynı şeyi dile getirdi.

Dolayısıyla sorun, mobilin önemini küçümsemek değilse, belki de sağladıkları deneyimin kalitesinin yeterli olduğunu düşünen markalarla ilgilidir. Katılımcıların neredeyse %75’i mobil site kullanılabilirliğini 10 üzerinden 7+ olarak değerlendirdi, sadece %20’si masaüstü sitelerinin üstün işlevsellik sağladığını kabul etmeye hazırdı. Aslında, markaların %80’inden fazlası hızlarının ve kullanıcı deneyimlerinin rakiplerine eşit veya onlardan daha iyi olduğunu düşünüyordu.

İlerlemenin önündeki engeller

Markaların yaklaşık %50’si, mobilin stratejik bir öncelik olduğunu söylüyor, ancak buna rağmen hâlâ ilerlemenin önünde engeller var. Onları geride bırakan başlıca engelleri listelemelerini istedik. Katılımcıların %28’i vakit darlığı olduğunu belirtirken, aynı sayıda katılımcı eski teknoloji altyapısı ile ilgili sorunlardan bahsetti. Bu iki açıklamanın dışında, bütçe yetersizliği ve geliştirme, tasarım ve ölçüm alanında gerekli uzmanlıktan yoksun olmak da yaygın cevaplar arasındaydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,276 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress