Paylaş

Web sitesi trafiğinin yarısından çoğunun mobilden geldiğini biliyoruz.1 Bu rakamlara rağmen, mobil dönüşüm oranları masaüstü bilgisayarınkinden daha düşük.2

Sebebi ne olabilir? Yapılan bir araştırmaya göre pek çok CEO mobili önceliklendirme konusunda başarısızlığa uğruyor çünkü mevcut mobil stratejilerinin işe yaramadığının farkında değil; ve bunun sonucu da maalesef müşterilerini kaybetmekle sonuçlanıyor. Her ne kadar veriye dayalı güzel pazarlama kampanyası yaparsanız yapın, mobil sitenizde olumsuz deneyim yaşayan kullanıcıların gelecekte sitenizden alışveriş yapma olasılığı %62 daha düşük oluyor.3

Beş yıl önce, bir mobil web siteye sahip olmanın sektördeki önemi hakkında şirketlerle sonsuz konuşmalar yaptım. Şimdi ise bir mobil siteye sahip olmak yeterli değil; hızlı ve basit olması ama aynı zamanda ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sunması gerekiyor. Şirketinizin dijital dönüşümünün merkezinde yer alması gereken mobil stratejinizi şekillendirmek için distance beş soru sormak istiyorum.

Mobil strateji şirket genelinde bir öncelik mi?

Mobil stratejiniz için yalnızca bir ekibi görevlendirmeniz yeterli değil. Müşteri deneyimini geliştirmek herkesin sorumluluğu olmalı.

Üst düzey liderler doğru teknolojilere yatırım yapmalı ve tüm organizasyonun desteğini almalı. Pazarlama ve analitik ekipleri, yeni gelir fırsatları için devamlı olarak ölçümleme ve optimize işlemlerini sürdürmeli. Geliştiriciler, en yeni mobil araçları ve teknikleri takip etmeli. Tasarımcılar en iyi mobil kullanıcı deneyimi örneklerini devamlı incelemeli ve mümkün olabilecek en iyi deneyimi sunmak için geliştiricilerle yakından çalışmalı.

Ancak spesifik olarak temel performans göstergelerini belirlemezseniz, şirketinizin sahip olduğu mobil site performansını geliştiremezsiniz. Örneğin, mobil dönüşüm oranınız zaman içerisinde iyileşiyor mu, bu oran mobil trafiğinizle uyumlu mu? Eğer müşterilerinizin %70’i her ay mobil web sitenizi ziyaret ediyor ama yalnızca %35’i satın alma işlemlerini telefonda tamamlıyorsa, bir probleminiz var demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,201 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress