Paylaş

“Kreatif reklamcılığı medya için neden bıraktınız?” Bu, kreatif reklam ajansı BBDO New York’taki CEO pozisyonumdan ayrılıp OMD’ye yeni CEO olarak katılmamdan bu yana sık sık duyduğum bir soru. Cevabım ise her zaman aynı. “Kreatif reklamcılığı bırakmadım. Yalnızca buna farklı bir mercekten bakıyorum.” Medya tarafında tam bir yılı doldurdum ve bu farkı, harika hikaye anlatımını fark etmenin, harika hikaye oluşturmaktan geçtiği şeklinde ifade edebilirim.

Kartvizitimde yazan şirket adına bakmaksızın ben, harika hikaye anlatımının gücüne olan inancımda halen samimiyim ve her zaman samimi olacağım. Ancak medya tarafında, hikayeyi gördüğümüz alan çok daha geniş; ve durum kitlelerin söz konusu hikayeyi deneyimlediği tüm yolları kapsıyor.

İşte bu yüzden sadece bir hikaye oluşturup bunu insanların önüne koymak artık yeterli değil. Günümüzde harika hikaye anlatımı, biraz farklı bir yaklaşımı gerekli kılıyor: Anlatın, paylaşın ve üstüne inşa edin.

Marka hikaye anlatımının eski şekli

Endüstrimizde hikaye anlatma, kültürel bilgilere ve geniş kitle varsayımlarına dayalı olarak reklam öğelerinin oluşturulması ve sonrasında bunu mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için medyanın kullanılması anlamına gelmekteydi. Bu yaklaşım marka oluşturma açısından kritik önemini korusa da, günümüzün gürültülü medya ekosisteminde hayati bir bileşen olan kişiselleştirmeye imkan tanımıyor.

Hikaye oluşturma, tam da burada devreye giriyor. Hikaye oluşturma, kökleri üç temel ilkeye dayanan bir süreç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,268 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress