Paylaş

Pazar payı artışı ve teknolojik marka imajını konumlandırmak adına beyaz eşya, Vestel için önemli bir ürün gamı. Bu ürün gamında satışlarını artırmak isteyen Vestel, medya ajansı SEM ve kreatif ajansı Concept Project House ile birlikte bir iletişim kampanyası yapmaya karar verdi. “Üçlü ürün alımında net 750 TL indirim!”, “Beyaz eşyada görülmemiş bahar fırsatı” söylemlerinden oluşan cazip satış teklifleriyle, hem yeni ev kuranlar hem de beyaz eşyalarını yenilemek isteyen tüketiciler hedeflendi. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabını aynı anda almak isteyenler, kullanıcı davranışı sinyalleri incelenerek hedef kitle olarak belirlendi.

YouTube’da TrueView reklam modeli benimsendi ve özellikle taşınma, evlilik gibi hayattaki önemli dönüm noktaları dikkate alındı. Bunun yanı sıra, benzer kitleler, özel yakın ilgi alanı ve pazardaki kitle gibi hedeflemeler kullanıldı. Görüntülü Reklam Ağı’nda ise aynı hedeflemelere ek olarak iletişimde kullanılan metinlerde düzenlemeler yapıldı ve Google Ads’in yeniden pazarlama yöntemlerinden faydalanıldı; son 30 gün içerisinde beyaz eşya sayfalarını ziyaret eden kitleler hedeflendi.

Online’da gerçekleştirilen kampanyanın offline’da yarattığı etkiyi ölçümlemek için Mağaza Ziyaret Raporlaması’ndan faydalanıldı. Offline sonuçlara bakıldığında, iletişimi yapılan üçlü alım kampanyası, ikili alıma göre daha iyi sonuçlar sergiledi ve iletişim yapılan Nisan ayında üçlü set alımlarındaki büyüme geçen seneye göre %43 oranında gerçekleşti. 24 Mart – 26 Nisan 2018’de yapılan toplam satış, 11’er günlük periyotlara bölündü. Ocak ayı haricinde üçlü alımlarda yıllık en büyük büyüme, kampanya iletişiminin yapıldığı nisan ayındaki 11 günde gerçekleşti. Toplam satışın %38’i, bu dönemde elde edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress