Paylaş

Sezonluk reklam kampanyanızı başlatmak için çok erken olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Kesinlikle erken değil. Aslında yılbaşı sezonunda alışveriş yapan tüketicilerin yarısından fazlası, satın alacakları ürünleri ekim ayında veya daha öncesinde araştırmaya başlıyor1. Ayrıca Avrupa’da internetten alışveriş yapan tüketicilerin neredeyse üçte biri, Noel öncesi alışverişlerini en geç kasım ayında yapmayı planlıyor2.

Google Marketing Solutions EMEA bölgesi başkan yardımcısı Fionnuala Meehan’a göre, erken reklam vermekle yetinmemek gerekiyor.

Meehan, “İlham arayan tüketicilerin en az üçte ikisi, önce Google’da arama yapıyor3. Bu nedenle işe yılbaşı reklamları yayınlayarak başlayabilirsiniz,” diyor. “Ancak yeni tüketicilerin dikkatini çekmek isteyen reklamverenleri zorlu bir rekabet bekliyor. Genellikle talebi tahmin edip tüketicilerin düşünce tarzını anlayan ve yaratıcı bir yaklaşım sergileyen satıcılar başarıyı yakalıyor.”

Bunları göz önünde bulundurarak, bu yılki tüketicilere ulaşma şansınızı artırmanız ve başarılı bir sezona imza atmanız için distance altı ipucu sunuyoruz.

1. Kendinizi tüketicilerin yerine koyun

“Hediye paketi kağıdı” gibi vazgeçilmez ürünler için yapılan aramalar, yılbaşı sezonunda mutlaka artış gösteriyor. Bu tür ürünler genellikle satıcıların gözünden kaçabiliyor.

Örneğin, “hazımsızlık ilaçları” için yapılan aramalar 3 Aralık’ta artmaya başlayıp üç hafta sonra (yani tam zamanında) zirveye çıkıyor. Aynı şekilde, “piller” için yapılan aramalar aralıktan itibaren artmaya başlıyor ve 24-30 Aralık arasında en üst noktaya ulaşıyor.

Harekete geçin: Anahtar kelimelerinize bir kez daha göz atarak, reklamlarınızı belirli ürünlerin daha fazla rağbet gördüğü tarihlere uygun hale getirin.

2. Çalışmalarınıza erken başlayın, son ana kadar devam edin

Sezonluk reklamlarınızı erkenden yayınlamaya başlamanız gerektiği açık. Ancak alışveriş sezonunun, sürat koşusundansa maratona benzediğini unutmayın.

Aralık ayındaki mağaza trafiğinin %20’si, en yoğun dönemi izleyen altı günde gerçekleşiyor4. “Nereden satın alınır?” aramaları ise son ürün kabul tarihinden sonra 18-23 Aralık’ta zirveye çıkıyor5.

Harekete geçin: Reklamlarınızı aralık ayı boyunca yayınlamanızı ve ek talebi karşılayabilecek kadar stok bulundurmanızı öneririz.

3. Bu sezonda tüketicilerin karşısına bir kez daha çıkın

Mobil cihazlardan alışveriş yapan tüketicilerin %40’ı, dönüşüm gerçekleştirmeden sitelerden ayrılıyor. Ancak bu durum, onlara tekrar ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor6.

Harekete geçin: Tüketicilere, göz attıkları veya son ziyaretlerinde satın almadan ayrıldıkları bir ürünün fotoğrafını gösteren yeniden pazarlama reklamlarını deneyin. Bu reklamlar sayesinde tüketicilere aradıkları ürünün sizde olduğunu hatırlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,203 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress