Paylaş

Bu makalenin bir sürümü ilk olara The Financial Manager dergisinin Eylül/Ekim 2018 sayısında yayınlandı.

İlaç sektörünün devi GlaxoSmithKline (GSK), birkaç yıl önce tüketiciler nezdinde genel bir algı sorunu olduğunu fark etti. GSK tellurian markadan sorumlu başkan yardımcısı Kelly O’Callaghan, tüketicilerden şirketi tanımlamaları istendiğinde “şirketin bir yüzü yok” ifadesinin sık sık kullanıldığını söylüyor. Bu nedenle, GSK bir medya kampanyasını finanse ederek şirketin insani yanını ve çalışmalarının insanların hayatını kurtardığını göstermek istedi.

GSK’nin medya satın alma ajansı Mediacom Worldwide tüketici algısında şirketin “insani” yüzünü tamamlamak için ironik bir şekilde otomasyondan yararlandı. Time.com, Huffington Post ve Reuters gibi seçkin web sitelerinde video reklamlar satın aldılar. Bununla birlikte, performansı en yüksek kitle segmentlerini belirlemek ve reklam satın alma oranını optimize etmek için programatik reklamcılık araçlarını kullandı.

Bunun sonucunda GSK, 8 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. Kampanya sayesinde, görüntüleme oranı neredeyse %66’ya ulaşırken, görüntüleme başına maliyet yaklaşık 4 sent düzeyindeydi. O’Callaghan “Tüketici algısında önemli bir değişim olduğunu gördük,” diyor.

GSK ve Mediacom bunu başarabilmek için Google’ın Programatik Garantili ürününü kullandı. Bu ürün, geleneksel rezervasyonla satın alma işlemlerinin en iyi taraflarıyla algoritmaya dayalı karar alma mekanizmasının hızını ve verimliliğini bir araya getiriyor. Programatik Garantili ürünü, ajansların ve reklamverenlerin sabit bir fiyat karşılığında seçkin yayıncılardan kaliteli envanter satın almalarına olanak tanıyor. Ayrıca sistem, yayın kanalının okurlarına yönelik reklam yayınını otomatik olarak optimize ediyor.

Ancak programatik sistemlerden en iyi şekilde yararlanmak için stratejinizde ve organizasyonel yapıda önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Programatik reklamcılığın avantajları

Dijital devrim, reklamcılık işini tümüyle değiştirdi. Artık, reklamverenler müşterilere alakalı mesajlar sunabiliyor ve yanıtlarını hemen ölçebiliyor. Bu sayede, yatırım getirisini ölçme yöntemleri çarpıcı bir şekilde iyileşiyor.

Ancak hâlâ bazı güçlükler söz konusu. Gerçek zamanlı teklif verme (GZT) sistemleri, alakalı reklamlar sunmak açısından son derece etkili olsa da yayıncı ve reklamverenler her reklam için sınırlı bir kontrol gücüne sahip.

Ayrıca geleneksel doğrudan rezervasyona dayalı siparişler yalnızca belirli markaların reklamlarının seçkin yayın kanallarında gösterilmesini sağlarken bu anlaşmaları yönetmek hem maliyetli hem de zaman alıyor. Buna ek olarak, sıradan bir rezervasyona dayalı sipariş işlemi, 40 farklı adım gerektiriyor ve bunların çoğu manuel olduğundan hatalara açık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,206 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress