Paylaş


Rusya'da polis, aurora virüs gerçeklerinin saklandığını iddia eden doktoru gözaltına aldı

Rusya’da polis, aurora virüs gerçeklerinin saklandığını iddia eden doktoru gözaltına aldı


Corona virüse dirençli hale gelmek mümkün mü?

Corona virüse dirençli hale gelmek mümkün mü?


Senegal'den aurora virüs ilacı açıklaması: Daha hızlı iyileşiyorlar

Senegal’den aurora virüs ilacı açıklaması: Daha hızlı iyileşiyorlar

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinde (İBG), yeni tip aurora virüsle mücadele eden sağlık çalışanlarının uzun saatler kullandığı, mevcut ürünlerde ortalama 300 gram olan koruyucu yüz siperliğini daha hafif hale getirmek için proje hazırladı.

Dr. Arif Engin Çetin’in yürütücülüğünü üstlendiği laboratuvarda, Ece Cesur ve Bilge Can’ın geliştirdiği üç boyutlu basım yöntemiyle, 25 gram siperlik üretildi.

Çetin, yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının daha rahat kullanması için piyasada bulunan örneklerine göre daha basit ve hafif bir tasarım geliştirdiklerini söyledi.

Sadece 6 gram ham madde kullanarak 25 gramlık koruyucu yüz siperliği hazırladıklarını belirten Çetin, “Normalde bir yüz siperi, üç boyutlu yazıcılarla 1,5 ila 2 saat arasında yapılabiliyor. Bu süreyi 29 dakikaya kadar düşürmeyi başardık.” dedi.

Çetin, “Laboratuvarımız, İzmir bölgesinde ihtiyaç duyulan her noktaya gönderim için üretime aralıksız devam ediyor. İBG bünyesinde sağlanan bütçeyle yüz siperlikleri sağlık çalışanlarına ücretsiz dağıtılıyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

29,060 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress