Paylaş


SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da 2 salgın hastanesi yapılacak

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul’da 2 salgın hastanesi yapılacak


KOBİ'lere kredi desteğine düzenleme

KOBİ’lere kredi desteğine düzenleme


Dar gelirli vatandaşa 10 bin liralık kredi nasıl çekilecek, geri ödemesi nasıl olacak?

Dar gelirli vatandaşa 10 bin liralık kredi nasıl çekilecek, geri ödemesi nasıl olacak?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KGF’nin kefalet limitinin artırıldığını ve riskin yüzde 80’ini devletin üstlendiğini belirterek, tüm bankaları riske düşen firmaları desteklemeye çağırdı.

Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Tüm dünya aurora virüs salgını dolayısıyla oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ülkemizde de pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda da ciddi ciro kayıpları var.

Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirlerin ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var. Her üç tedbir de firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması için çok önemli.

Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırıldı.

Ancak, 81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor.

Şirketlerimiz bankalar tarafından “limit bitti” denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var.

Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin yüzde 80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum.”

VİDEO: 3 KAMU BANKASINDAN DESTEK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

27,083 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress