Paylaş

Trendyol, her temas noktasının gerçek etkisine göre kredi atayabilmek için veriye dayalı ilişkilendirme modelinden yararlanmayı tercih etti. Böylece ekip, cihazlar ve kampanyalar genelinde dönüşüm yollarını daha iyi anlayabilecekti. Aynı zamanda Akıllı Teklif stratejisi olarak reklam harcamalarından elde edilen gelir hedefini (Hedef ROAS) uygulayarak, makine öğrenimine göre otomatik kampanya optimizasyonundan yararlanmaya başladılar. Veriye dayalı ilişkilendirme sinyallerinden yararlanma becerisi elde eden ekip, exam döneminde iyileştirmeleri hızlandırmak için bu kampanyalara daha fazla yatırım yaptı. Aynı zamanda veriye dayalı ilişkilendirme sayesinde daha doğru değerler atfedebildiklerinden, başka genel kampanyalar oluşturdular ve yeni anahtar kelimeler eklemek için hesabı genişlettiler.

Bu yeni yaklaşımların benimsenmesinin ardından, Trendyol ekibi başarılı sonuçlar elde etti. Genel kampanyalarındaki harcama değerinde yaptıkları %40 artış sayesinde dönüşüm sayısı %137 arttı ve edinme başına maliyet %40 azaldı. Mobil height yatırımlarını %87 artıran Trendyol’un mobil dönüşüm hacmi %200 yükselirken edinme başına maliyeti %37 düştü.

Ekip, Akıllı Teklif stratejisi olarak Hedef ROAS’ın kullanıldığı kampanyalarda yatırımı %498 artırmaya karar verdi. Bunun sonucunda etkileyici sonuçlar elde edildi: Dönüşüm hacmi %1022 artarken edinme başına maliyet %47 azaldı. Aynı zamanda reklam harcamalarından elde edilen gelirde %28 artış görüldü.

Kampanyalar genelinde dönüşümlerin birleştirilmiş görünümünü elde eden Trendyol, gelecekteki yatırımlara karar vermek için artık performansı daha iyi analiz edebiliyor. Dijital Pazarlama Uzmanı Gizem Çelenk, “Google Ads sayesinde dönüşüm dağılımını daha doğru bir şekilde görebiliyoruz. Hedef ROAS stratejilerimiz de daha verimli ve doğru şekilde çalışıyor,” diyor. “Veriye dayalı ilişkilendirme sayesinde kampanyalar genelinde daha doğru bir ilişkilendirme modelinden yararlanıyoruz. Aynı zamanda, dönüşüm yolunda mobil platformun önemini artık daha iyi anlıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,205 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress