Paylaş

Mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında katma değeri yüksek,  yenilikçi hizmet ve ürünlere yönelik faaliyetler yürüten STM, uydu  teknolojilerinde geldiği son noktayı 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii  Fuarı’nda (IDEF) sergiledi.

Şirket, mikro ve nano uydulara yönelik çalışmalar yürütüyor.

STM tarafından geliştirilen Yüksek Çözünürlüklü Mikro Yer Gözlem  Uydusu Lagari, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı  karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, tarım  alanlarının incelenmesi, doğal afet takibi gibi amaçlara yönelik görev yapacak  keşif gözetleme takım uydu sisteminin ilk uydusu olacak.

Alçak irtifa yörüngesinde görev yapacak ve görev yükü olarak  siyah-beyaz ve renkli nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip yeni nesil  elektro optik kamera tas?ıyacak Lagari, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü mikro  uydusu olarak devreye girecek.

Kritik tasarım aşaması geçen yıl tamamlanan projede, kamera ve alt  sistem üretim faaliyetleri gerçekleştirildi. Geliştirilen uydunun Mart 2020’de  fırlatılması hedefleniyor.

STM tarafından geliştirilecek 6U boyutlarındaki nano uydu platformu  ile uzay tabanlı Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) uygulaması Tu?rkiye’de ilk defa  gerçekleştirilecek.

Nano uydu, OTS verisi sağlayacak takım uydu sisteminin ilk uydusu  olacak. Bu temel görevin yanı sıra uyduya entegre edilecek deneysel ürünlere uzay  tarihçesi kazandırılması da hedefleniyor. Bu kapsamda milli olarak geliştirilecek  deneysel ürünler de nano uyduda bulunacak. Geliştirilecek nano uydu platformu,  Tu?rkiye’de halihazırda geliştirilen/geliştirilecek ürünlerin uzay kalifikasyonu  kazanmaları için kullanılabilecek güvenilir, takvim ve maliyet etkin ticari bir  platform çözümü olacak.

Devamı takım uydulara çıkacak

 STM Uydu Sistemleri Grup Yöneticisi Elif Dirgin, AA muhabirine,  stratejik yol haritalarına, 2016 yılında küçük uydu sınıfında uydular geliştirme  hedefini koyduklarını söyledi.

Bu hedefi gerçekleştirmek üzere 2 uydu projesi başlattıklarını  belirten Dirgin, şöyle konuştu:

“Bir tanesi mikro sınıfta Lagari uydusu, diğeri de küp uydu  sınıfındaki nano uydu. Her ikisi de geliştirme aşamasında, önümüzdeki yıl  fırlatılmalarını gerçekleştireceğiz. Genel olarak bunları Ar-Ge projesi olarak  düşünebiliriz ve teknoloji gösterimi gerçekleştireceğiz. Mikro uyduda, yer gözlem  uydusu olarak elektro optik görüntüleme sistemi bulunuyor. Nano uydu  platformumuzda da çoklu uydu görevlerini yapabilecek kapasitede bir küp uydu  geliştiriyoruz. Devamında yaptığımız çalışmaları takım uydu konseptine uyarlamaya  çalışacağız. Bunun dışında, yer tarafında, uydu kontrolü görev planlama alanında  da kendi yazılımlarımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Bu kısımları da kendimiz  tamamlayacağız.”

Yurt içindeki diğer çalışmaların tamamlayıcıları

Takım uydu üzerinde çalışmanın nedenlerinden birini “yenilikçi bir  konu olması” şeklinde açıklayan Dirgin, “Bunlar tek başlarına kullanılabilir  sistemler değil, yurt içinde yapılan diğer çalışmaları tamamlayıcı ürünler olarak  da düşünebiliriz. Elde edeceğimiz veriler farklı farklı alanlarda, yer  uygulamalarında kullanılabilecek ürünler olacak. O yüzden uydu sektöründe  Türkiye’de yapılan çalışmalara ne kadar destek verebiliriz, bu da hedeflerimizden  birisi.” dedi.

Dirgin, uydu projelerinde başarı gösterdikten sonra bu yolda hızlı  adımlarla ilerlemeyi hedeflediklerini kaydetti.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,275 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress