Paylaş

ABD’nin başkenti Washington‘da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı’nda,  Türkiye’nin uydu işletmecisi Türksat AŞ’yi ziyaret eden SpaceX Üst Yöneticisi  Gwynne Shotwell, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve Türksat AŞ Genel Müdür Yardımcısı HASAN Hüseyin Ertok’un da katılımıyla toplantı yapıldı.

Şen, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin bilgi alışverişinde bulunulan  toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin aktif uydu  filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve  Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A’nın yapım çalışmalarının ise  devam ettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2019’da Türksat AŞ olarak  yer aldıklarını ifade eden Şen, “Türkiye’nin en önemli uydu işletmecisi olan  Türksat olarak fuar kapsamında uydu üretici ve işletmecileriyle çeşitli  görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimiz ülkemiz adına çok olumlu ve verimli  geçti.” dedi.

Şen, 31 derece doğu lokasyonuna atılacak Türksat 5A uydusunun, bir  aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD‘nin Florida eyaletindeki  fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.

Bunun Türkiye için güzel bir deneyim olacağını belirten Şen, “Bu,  gelecekteki projelere de kapı açacak. Yabancı şirketin, uzayla ilgili birçok  gelecek projesi var. Birlikte çalışmak her iki şirkete de birçok fırsat sunacak.”  diye konuştu.

“Uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajı başladı”

Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus DS firmasının Fransa ve  İngiltere’deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini söyledi.

Uydunun panellerinin, iki ay önce İngiltere‘nin Portsmouth şehrine  getirildiğini anlatan Ertok, uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajının  başladığını ifade etti.

Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının ardından uydunun alt sistem  testlerine başlanacağı bilgisini vererek, “Bu testin ardından uydu ağustosta  Fransa’ya gönderilecek. Burada servis modül ve faydalı yük modülü bir araya  getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlayacak.” dedi.

Hasan Hüseyin Ertok, Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle sadece  yayıncılık alanında değil, aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika  ve Güney Afrika‘yı kuşatan kapsama alanına sahip olunacağını bildirdi.

“Türksat 5B, 50 Gbps’nin üzerinde kapasite sağlayacak”

Türksat 5B uydusunda da çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren  Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere’de sürdüğünü söyledi.

Ertok, gelecek aylarda panellerin Portsmouth’a giderek, faydalı yük  ekipmanlarının montajına başlanacağını ifade etti.

Türksat 5B uydusunun 42 derece doğu yörüngesinde işletileceğine  dikkati çeken Ertok, uydunun 50 Gbps üzerinde Ka bant kapasitesi sağlayacağını  kaydetti.

Uydunun, internet ve veri haberleşmesinde önemli bir boşluğu  doldurmasının amaçlandığına işaret eden Ertok, 2021’in ilk çeyreğinde uzaya  fırlatılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

“Fırlatmayı dört gözle bekliyoruz”

SpaceX Üst Yöneticisi Gwynne Shotwell de Türklerle çalışmaktan memnun  olduklarını dile getirerek, Türk şirketiyle Türksat 5A ve 5B uydularının  fırlatılmasına ilişkin iki projelerinin bulunduğunu anımsattı.

Bu projelere yenilerini eklemek istediklerini dile getiren Shotwell,  “Şu anda, Türksat AŞ ile üzerinde çalıştığımız bizi heyecanlandıran iki  misyonumuz var. Program şu ana kadar çok iyi gitti, her şey yolunda görünüyor.  Fırlatmanın gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,202 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress