Paylaş

Yüksel, AA muhabirine, savunma, iletişim, bilişim teknolojileri, uydu  ve internet hizmetleri alanında faaliyet gösteren Profen Grup’un ABD’nin başkenti  Washington’da düzenlenen Satellite 2019’da, Milli Yer İstasyonu (MİYEG) ve  ManPack Terminal ürünleriyle yer aldığını söyledi.

Alçak ve orta yörünge uyduları için uydu kontrol sistemlerinde yer  istasyonunun ihtiyaç duyulan bir teknoloji olduğunu belirten Yüksel, TÜBİTAK  Uzay’ın desteğiyle Profen Grup tarafından tasarım ve üretimi gerçekleştirilen  MİYEG Projesi’nin, 7,3 metre çapında antene sahip olduğunu bildirdi.

Yüksel, X ve Y ekseninde aynı anda hareket etme kabiliyeti bulunan  antenin tasarım ve üretim aşamasının yaklaşık 2 yıl sürdüğünü ifade etti.

Antenin şu anda test aşamasında olduğunu vurgulayan Yüksel, testlerin  başarıyla tamamlanmasının ardından TÜBİTAK Uzay’ın binasının çatısına kurulumunun  yapılmasının planlandığını dile getirdi.

Yüksel, “Türkiye’nin ilk yerli ve milli yer istasyonu MİYEG’in hizmete  girmesiyle uzay yörüngesindeki uydularımızdan gelen veriler, yerli ve milli anten  sistemi sayesinde tamamen güvenli şekilde ülkemize ulaşacak.” diye konuştu.

“İhracat potansiyeli de var”

MİYEG’in, şimdiye kadar Türkiye’de tasarlanan ve üretilen en büyük  çaplı karbon fiberden yapılan reflektör anten olma özelliği taşıdığına dikkati  çeken Yüksel, “Cassegrain türündeki anten, alçak yörünge yer gözlem uyduları ile  S ve X bant haberleşmesinde kullanılacak.” bilgisini verdi.

Tüm dünyada aranan bu özellikteki antenin ihracat potansiyelinin de  bulunduğuna işaret eden Yüksel, Türkiye’nin bu tip antenleri ilk üreten  ülkelerden biri olması dolayısıyla, dünyadaki üreticiler arasında avantajlı  konumda bulunduğunu söyledi.

İhtiyaca göre 2 metre ile 7,5 metre çapında olabilen antenin kontrol  ünitesinin de Profen tarafından yerli olarak üretildiğine işaret eden Yüksel, her  uydu için bir antenin hizmet vereceğini bildirdi.

Yüksel, mekanik yapıya sahip antenin dünyada sadece bir üretici  tarafından yapılabildiğine dikkati çekerek, hassas takip imkanı veren, 360 derece  dönüş kabiliyetine sahip antenin yerli ve milli üretimini yaptıklarını dile  getirdi.

“Cihazın kurulumu 10 dakikada yapılabiliyor”

Fuar kapsamında ayrıca “ManPack Terminali”ni tanıttıklarını anlatan  Yüksel, bu terminalin askeri personel, arama kurtarma ekipleri, gazeteciler gibi  şehir merkezine uzak ve zorlu şartlarda görev yapan kişilerin iletişim ihtiyacını  hızlı şekilde karşılamak amacıyla kullanıldığını ifade etti.

Yüksel, ürünün yurt içi ve dışındaki büyük firmalara satışının  yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Terminal, hem özel hem de kamu alanındaki kişilere hizmet veriyor. Bu  kişilerin hızlı şekilde iletişim kurmalarını sağlayan terminalin özelliği hafif  olması, hızlı internet bağlantısı sağlaması ve hızlı kurulup sökülebilmesidir.  Cihazın kurulumu 10 dakikada yapılabiliyor. Yaklaşık 12 kilogram ağırlığındaki  cihaz, rahat şekilde sırtta taşınabiliyor. Uydu üzerinden Ka bantta internet,  data ve konuşma hizmeti veriyor.”

Terminalin üzerinde bulunan bataryayla çalıştığını dile getiren  Yüksel, “Cihaz sürekli açık kaldığında en az 60 dakika çalışıyor. Kısa sürede  şarj edilebiliyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,275 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress