Paylaş

Tüketici, ticaret, KOBİ, kurumsal, uluslararası ve özel bankacılığın yanı sıra şirket yatırımı, ödeme sistemleri ve sigorta acenteliği faaliyetlerinde hizmet sunan Akbank, uygulamasında uzun süredir oturum açmamış olan eski kullanıcılarıyla yeniden etkileşim kurmanın bir yolunu arıyordu.

Akbank hakkında

1948’de kuruldu

900’den fazla şubesi var

Merkezi İstanbul’da

Hedefler

Satışları artırma

Reklam harcamalarından elde edilen geliri artırma

Uygulamada 45 günden uzun süredir oturum açmamış olan eski kullanıcıların yeniden etkileşim kurmasını sağlama

Yaklaşım

Listeleri düzenleme özelliği kullanılarak uzun zamandır oturum açmayan kullanıcılar hedeflendi

Farklı reklam öğesi gruplarından yararlanıldı

Makine öğrenimi aracılığıyla ilgili kullanıcı kitleleri, ürün satışı ve oturum açma dönüşümleri ile ayrı ayrı hedeflendi

Sonuçlar

Hedef kitlenin tamamının %23’ü Etkileşime Yönelik Uygulama Kampanyalarından geldi

23.000 binden fazla tekil oturum açma işlemi gerçekleşti

Diğer kanallara kıyasla oturum açma başına maliyeti %262 azaldı

Trendleri ve müşteri dinamiklerindeki değişimleri öngörerek, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına özel yeni ürünler ve kanallar geliştiren Akbank, mobil uygulamasında uzun süredir oturum açmayan kullanıcıları ile yeniden etkileşim kurmak ve reklam harcamalarından elde ettiği geliri artırmak için Google’ın Etkileşime Yönelik Uygulama kampanyalarından (UACe) faydalanmaya karar verdi.

Reklam modelinin sunduğu listeleri düzenleme özelliği kullanılarak uygulamada 45 günden uzun süredir oturum açmamış olan eski kullanıcılar hedef kitle olarak belirlendi. Kullanıcıların bir yandan yeniden etkileşime geçmesi, diğer yandan da uygulama içinde işlem yapmaya teşvik etmesi için farklı reklam öğesi gruplarından yararlanıldı.

Makine öğrenimi algoritmaları aracılığıyla hesaptaki etkileşimleri en üst seviyeye en hızlı şekilde çıkarmak amacıyla iki ayrı hedefleme yapıldı. İlgili kullanıcı kitleleri, ürün satışı ve oturum açma dönüşümleri ile ayrı ayrı hedeflendi.


“Makine öğrenimi halihazırda iş modellerimizi dönüştürüyor. Reklamverenler bu etki için hazır olmalı! UACe, yapay zekanın işletme hedeflerine dayalı olarak istenen sonuçları elde etmede ne kadar etkili olabileceğini reklamverenlere gösteren harika bir örnek.”

-Tolga Kuzdere, Performans Pazarlama Yöneticisi, Akbank


Uzun süredir oturum açmamış kullanıcılardan oluşan hedef kitlenin tamamının %23’ü Etkileşime Yönelik Uygulama Kampanyalarından geldi. 45 ila 90 gün boyunca oturum açmamış olan kullanıcılar ise 23 binden fazla tekil oturum açma işlemi gerçekleştirdi. Diğer kanallara kıyasla oturum açma başına maliyet ise %262 azaldı.

“UACe sayesinde hedeflediğimiz müşterilere daha kolay ulaşmayı başardık. Özel ensign ve metinlerle ürünlerimizi müşterilerimize gösterebildik. Bu sayede, daha etkili yayınlarla kampanyamızda başarıya ulaştık.”

-Onur Turnalar, Hesap Direktörü, Hype Veriye Dayalı Pazarlama Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,201 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress