Paylaş

Her şeyin oyuncularımızı iyi tanımayla başladığını biliyoruz. Oyuncu motivasyonlarını ve davranışlarını anlamak için oyun içi uzaktan ölçüm teknolojisinden yararlanarak Sonralık Etkisi adını verdiğimiz bir olguyu açığa çıkarmayı başardık. EA oyuncularına ait analizler sayesinde, oyuncuların bir oyun döngüsünün son aşamalarıyla etkileşim kurduğunda bir sonraki oyuna geçme olasılıklarının arttığını fark ettik.

Bu bulgudan hareketle, bu yılki FIFA futbol oyunlarımızın pazarlama faaliyetlerini değiştirdik. Geleneksel olarak, Dünya Kupası’nın düzenlendiği yıllarda, normal FIFA oyunumuza ek olarak tamamen ayrı bir Dünya Kupası ürününü satışa sunardık. Ancak bu yıl, Sonralık Etkisiyle ilgili analizlerimizi göz önüne alarak farklı bir yaklaşım denedik. Piyasaya ücretli bir Dünya Kupası ürünü sunmak yerine, kapsamlı bir Dünya Kupası güncellemesini doğrudan FIFA 18 oyununda ücretsiz olarak kullanıma sunduk.

Veriye dayalı riskler almak

Bunun yeni ve ücretli bir üründen gelir elde etme fırsatını kaçırmamıza neden olduğunu söylemek kolay olurdu. Yaptığımız değişikliğin doğru bir karar olmasının nedeni şu: Oyunun tamamen yeni bir SKU’sunu satın alma ile oyun içinde kullanıma sunduğumuz içerikle etkileşim kurma seçeneklerinin potansiyel sonuçlarını oyuncu davranışlarıyla ilgili analizlerimize göre modellendirdiğimiz zaman, hayran etkileşimini ve FIFA 19 dönüşümünü artırmak için en doğru hareketin halihazırda piyasada olan üründen yararlanmak olduğunu belirledik.

FIFA 18 Dünya Kupası içeriği, şimdiye dek FIFA’da oyunculara sunduğumuz en büyük ücretsiz içerik güncellemesi oldu. Stratejimiz, oyuncularımıza katma değer sağlama hedefini gerçekleştirmenin yanı sıra, markayla ilgili duyarlılığı ve ilgiyi artıran güçlü bir marka taahhüdü oldu. Öyle ki, Dünya Kupası içeriğiyle etkileşim kuran oyuncuların yarısından fazlası, FIFA 18’i en az birkaç aydır oynamamış deneyimli oyunculardı. Ücretsiz güncellememiz bu oyuncuları başarılı bir şekilde geri kazanmamızı sağladı ve Sonralık Etkisi sayesinde FIFA 19’a geçme olasılıklarını artırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,268 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress