Paylaş

Pazar dinamikler düşünüldüğünde, klimanın özellikle yaz dönemlerinde talep görmesi ve buna bağlı olarak pazarın büyümesinden dolayı Vestel yoğun iletişimini yaz sezonuna taşıyordu. Pazarda Vestel klimalarını ayrıştırmak için klimanın temel ısıtma-soğutma fonksiyonunun ötesine geçerek, markanın ana pazarlama stratejisi doğrultusunda; ürünün, tüketicinin hayatını kolaylaştıran teknolojik özelliklerini de ön plana çıkarması gerekiyordu.

Sezonsal olarak arama hacminin yüksek olduğu ve rakip markaların da yoğun olarak klima satış kampanyası yaptığı bu dönemde, Vestel klimayı diğerlerinden ayrıştırabilmek için tüketicinin ihtiyaçlarına kulak vermesi gerektiğini düşündü. Marka, sosyal medyada gerçekleştirdiği analizler sonucunda 2018 yaz döneminde tüketici tarafından dile getirilen temel problemin yüksek sıcaklıktan ziyade, yüksek nem oranı olduğunu gördü. Vestel, klima modellerinin teknolojik özelliklerinin arasından yapılacak iletişimde “nem alma fonksiyonu” üzerinde durmaya; doğru zamanda doğru yerde doğru kişiye mesajı iletmeye karar verdi. Markanın 2018 iletişiminin ana mesajı klimaların wifi özelliğini tanıtmakken, nem konusundaki konuşmaların arttığı bölgelerde gerçek zamanlı pazarlama yoluna gidildi.

Nem oranı yüksek olan yerlerdeki kullanıcılara ulaşabilmek için Vestel, ajansı SEM ile birlikte Google Ads’den faydalanmayı seçti ve Arama Ağı reklamlarına yoğunlaştı. Google Ads’in desteklediği komut dosyalarını kullanarak kampanyayı dinamik bir şekilde yürüttü. Komut dosyalarıyla çekilen veriler sayesinde Google Ads Arama kampanyalarına “nem oranı” üzerinden otomatik olarak müdahale edecek bir yazılım geliştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

3,709 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress