Paylaş

– Esther outpost der Kaaij, Web Mağazası Yöneticisi, vidaXL

Alışveriş sepetine ekleme testi

vidaXL, küçük değişikliklerin ne kadar önemli sonuçlar getirebileceğini mükemmel bir şekilde gösteren çok basit bir değişiklikle işe başladı. Ürün ayrıntıları sayfasında, alışveriş sepetine ekle düğmesi sayfa genişliğinin tamamına yerleşecek şekilde genişletildi. Boyuttaki bu artış, alışveriş sepetine eklenen ürün sayısında %6 oranında artış sağladı. Boyutun küçük ekranlarda çok daha önemli olduğunu gösteren bu sonuç, özellikle mobil cihazlar açısından son derece anlamlıydı.

Şifre testi

Sektördeki en iyi uygulama ve tavsiyelere dayalı olarak yapılan bir testte vidaXL, Almanya web sitesinde şifre girişleriyle ilgili bazı şaşırtıcı sonuçlar aldı. Bu denemede, ikinci şifre alanı kaldırılarak yerine ilk giriş alanında şifreyi gösterme veya gizleme seçeneği sunuldu. Bu değişiklikle, ödeme sayfası dönüşüm hunisinin ikinci adımına geçen müşterilerin sayısında belirgin bir düşüş (%2) görüldü.

Arama terimi testi

Arama teriminin yanına eklenen “X” işaretiyle müşterilerin arama anahtar kelimesini silmelerine olanak tanınması, çıkış oranında %2,5 düşüş, ürün sayfası ziyaret sayısında ise %4 artış sağladı. Bu değişiklik, arama yapan müşterilerin gezinme stratejilerinde arama modundan çıkıp kategoriye göz atma moduna geçiş yapmak zorunda kalmadan, belirli bir kategorideki ürün yelpazesinin tamamını görmelerini kolaylaştırıyordu.

Ancak vidaXL’ın A/B testi kullanımı, yalnızca kullanıcı deneyiminde düzenlemeler yapmakla sınırlı değildir. Bu yöntem, iş senaryoları oluşturmak için kanıt toplamanın yanı sıra kullanıcı arayüzünün tamamını ve genel online deneyimi etkileyen yeni ve önemli projelere yönelik kaynak dağıtımının da temelini oluşturuyor.

Örneğin, vidaXL yalnızca online platformda aktif bir satıcı olarak teslimat sürecini sürekli iyileştiriyor. Ancak sipariş yönetimi için yeni bir kanal geliştirmek hem pahalı hem de zaman alan bir iştir. Bu nedenle, vidaXL paket merkezine teslimat uygulamasını aynı anda bir grup ülkede hayata geçirmek yerine, Fransa ve Almanya sitelerinde bir exam yaptı. Bu testte, paket merkezine teslimat seçeneği sağladı ve özelliğin neden henüz kullanıma sunulmadığını açıklayan bir pop-up ekledi. Ekip, müşterilerin ödeme sayfası davranışına dayalı olarak yatırım getirisinin bir ülkede diğerine kıyasla 10 kat daha uzun süreceğini öngördü.

Bugün, exam yöntemi vidaXL’in iş stratejisinin vazgeçilmez bir parçası. Geri dönen ziyaretçiler için dönüşüm oranında %10, yıldan yıla geri dönen ziyaretçi sayısında ise %18 artış sağlandığı dikkate alındığında exam ederek öğrenme yaklaşımının karşılığını verdiği açıkça görülüyor. Dönüşüm oranı ve kullanıcı deneyimi için optimize etmek, progresif web uygulaması (PWA) teknolojisi kullanılarak yeni bir online mobilya mağazası açmak gibi gelecek yatırımlar açısından sağlam bir temel oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

49,130 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress