Paylaş

Yapı Kredi, Gary ve Metin adlı iki kurgusal karaktere yer veren ilginç bir kampanya oluşturdu. Senaryoda Gary, Silikon Vadisi’nden kaçıp Yapı Kredi mobil uygulamasına saklanan yapay zekalı bir robotu canlandırıyor.

Hazırlanan video dizisi, Silikon Vadisi’ne yolculuk hakkı kazanmak için kullanıcıları mobil uygulamada Gary’i bulmaya teşvik ediyor. Yarışma, etkili bir şekilde yeni kullanıcıların uygulamayı indirmesini ve mevcut kullanıcıların uygulamayla yeniden etkileşim kurmasını sağladı.

Reklam ekibi kullanıcıların farklı ilgi alanlarını temel alan içerikler oluşturdu. Yakın ilgi alanları ve konu hedeflemeden yararlanan Yapı Kredi, belirli içeriklerin belirli Google kitlelerine sunulmasını sağlayıp reklamları kişiselleştirerek kampanyanın verdiği mesajı güçlendirmeyi amaçladı. Örneğin, futbolseverler için futbolla alakalı, müzik tutkunları için müziği ön plana çıkaran farklı içerikler oluşturuldu.

Yarışmanın tanıtımını yapmak ve kullanıcıların marka videolarını izlemesini sağlamak isteyen Yapı Kredi; masthead, görüntülü, bumper, yayın içi ve Erişim için TrueView dahil çeşitli YouTube reklam modellerinden yararlandı. Uygulama tanıtım faaliyetlerini Google Arama, Google Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı genelinde birleştirip sadeleştirmek içinse Universal App kampanyalarından yararlandı.

Önemli kazançlar, sağlam metrikler

Ekibin akıllıca yürüttüğü çalışma iyi sonuçlar sağladı: Tüm Google mecralarında toplam 20 milyon kullanıcıya ulaşan markanın YouTube videoları 7,3 milyon kişi tarafından izlendi. Markanın benzer bir bütçeyle hazırladığı önceki TV kampanyalarıyla karşılaştırıldığında, YouTube kampanyası %30 daha yüksek uygulama yükleme ve giriş yapma oranı sağladı.

Yürütülen Google Brand Lift çalışmasında ise %23 reklam hatırlanabilirliği, marka ilgisinde %9,7 ve aydan aya anında marka tanınırlığında %100 artış kaydedildi. Banka bu rakamlarla, önceki yılın tüm kampanyalardan daha olumlu sonuçlar elde etmiş oldu.

Yapı Kredi, taktiklerini bizlerle paylaşıyor:

Yapı Kredi ekibi kampanyanın başarısında, izledikleri beş taktiğin rol oynadığını belirtiyor: 

  • Farklı ekiplerin ön toplantılarda bir arada bulunması
  • Net TPG’lerin ilk aşamada belirlenmesi
  • Sunduğu yüksek erişim düzeyi ve gerçek zamanlı optimizasyon imkânı sayesinde YouTube’un birincil pazarlama kanalı olarak seçilmesi
  • YouTube için özel olarak akılda kalıcı içeriklerin oluşturulması
  • Belirli reklam öğeleriyle belirli YouTube kitlelerinin hedeflenmesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,258 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress