Paylaş

Bir kullanıcının 2018 yılına ait en sevdiği YouTube videolarından bir liste oluşturduğunu ve bunu bir arkadaşının listesiyle karşılaştırdığını varsayalım. Her iki listeye de girmiş olan birkaç videoya elbette rastlanabilir (mesela Kraliyet Düğünü veya UEFA Şampiyonlar Ligi Finali canlı yayını), ancak listeler büyük olasılıkla farklı seçenekler içerecektir.

In My Feelings ile Drake’in sadece Temmuz ayında 100 milyon kez görüntülenen strike şarkısından tutun da, kendi ihtiyaçlarına göre tasarladıkları karavanlarıyla dünyayı dolaşan insanların hayatlarını anlatan Karavan Hayatı serilerine kadar (bu arada Karavan Hayatı ile ilgili 1200’ün üzerinde YouTube kanalı bulunuyor) dünya genelinde trendleri takip etmek için sınırsız seçenekler sunan YouTube, her kullanıcının izlemek istediği içeriği bulmasına olanak tanıyor.

Hem kültürel hem de yaşadığımız dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek söz konusu olduğunda, online platformda video izleme davranışını anlamak da oldukça önemli. Kitlelerin ilgi duyduğu içerikle bağlantı kurmalarını sağlayan YouTube, başka çok az platformda bulunabilecek bilgiler sunuyor ve pazarlamacılara hedef kitlelerle iletişime geçme, etkileşimleri aksiyona çevirme fırsatı sunuyor.

Peki, Türkiye’deki pazarlamacılar hangi YouTube videolarını izliyor? Türkiye’deki marka ve ajanslara sorduk; 2018 yılına ait favori YouTube videolarının hangisi olduğunu, bu videonun onlar için ne ifade ettiğini ve 2019 yılında sektörde gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekledikleri gelişmenin ne olduğunu bizimle paylaşmalarını istedik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,268 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress