Paylaş

Bazı markalar, pazarlama faaliyetlerinde dünya çapında bir kitleye hitap ederken yerel yaklaşımı benimsiyor. LG’nin son derece popüler Koreli erkek müzik grubu BTS ile yaptığı iş birliği, bu konsepte mükemmel bir örnek. 

Yakın zamanda yayınlanan bir reklamda, grubun üyeleri yeni bir LG cep telefonu hakkında konuşuyor. Videonun bir versiyonuna Amerikan İngilizcesiyle dublaj yapılmış. Diğerindeyse yıldızların kendi ana dillerini konuştuğunu duyuyoruz. Yorumlara hızlıca göz attığımızda, çok az insanın Korece bildiği ülkelerde bile birçok izleyicinin videonun orijinal versiyonunu tercih ettiğini görüyoruz. Belli ki izleyiciler bunu, müzik idolleriyle daha samimi bir bağ kurmak için bir fırsat olarak görüyor. YouTube’da videoyu izleyenlerin %94’ünün Kore’de yaşamadığını düşündüğümüzde, bazı kültürel olayların ülke sınırlarının ötesine geçtiğini anlamaya başlıyoruz.4

Geleneksel ünlülerle yeni medya yıldızlar arasındaki çizgi belirsizleşiyor

2018’de YouTube’da, geleneksel ünlülerle yeni medya yıldızları arasındaki bir zamanlar net olan çizginin belirsizleştiğini gördük.

Örneğin, Shane Dawson’ın popüler YouTuber’larla ilgili belgesel dizisi geçen yıl 300 milyondan fazla kez izlendi. Bu belgesel dizisiyle, yeni çağda “ünlü” tanımının değiştiğini, kitlelerin içerik üreticiler ve onların hayatlarından ne kadar etkilendiğini gördük. Eskiden yalnızca en büyük yıldızların böylesine tutkulu hayranları oluyordu.

Aynı zamanda gittikçe daha fazla sayıdaki geleneksel ünlü, hayranlarıyla bağlarını güçlendirmek için dijital videolardan yararlanmaya başlayıp içerik üretici haline geldi. Bunlardan biri de Will Smith. 2018’de hiçbir filmi yayınlanmasa da YouTube’da seyahatlerini paylaştığı, dünyada en çok izlenen “In My Feelings Challenge” videosunu çektiği ve hatta Büyük Kanyon’dan helikopterle bungee jumping yaptığı videoyu yayınladığı için popülerliğini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

45,206 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress